Aktualności: Sprawy urzędowe

Oddaj krew – podaruj życie

4 lutego 2020

Kolejna okazja do pomocy potrzebującym. W środę (5.02.) od 8:30 do 13:00 w Ratuszu przy Rynku Staromiejskim będzie można oddać krew. W akcji wezmą udział urzędnicy oraz wszyscy chętni mieszkańcy. Punkt poboru tego bezcennego płynu zlokalizowany zostanie w Sali Ślubów.

– Organizacja takich akcji w miejscach pracy i nauki to bardzo dobry pomysł na popularyzację krwiodawstwa. To naturalne, że niektórzy mają obawy. Jednak kiedy już się zdecydują, to okazuje się, że samo pobranie krwi nie jest takie straszne. Dlatego jeśli tylko zdrowie pozwala, warto podzielić się tym cennym darem. Sam chętnie znów przyłączę się do tej akcji – mówi prezydent Rafał Zając.

Krew to jeden z najważniejszych leków wykorzystywanych w medycynie. To również prawdziwy skarb, ponieważ można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka. Zapotrzebowanie na krew w całej Polsce jest duże. Transfuzje wykonywane są podczas skomplikowanych zabiegów transplantologii, onkologii, hematologii i chirurgii. Bardzo ważne jest systematyczne uzupełnianie zapasów krwi w szpitalach – to możliwe tylko dzięki ciągłemu zaangażowaniu dawców o różnych grupach.

W Stargardzie regularnie przeprowadzone są akcje poboru krwi. Bezcennym płynem dzielą się uczniowie, strażacy, policjanci i inni chętni mieszkańcy naszego miasta. Kolejna okazja do oddania krwi to środa (5.02.). Tym razem punkt poboru będzie w Sali Ślubów w Ratuszu przy Rynku Staromiejskim. Od 8:30 do 13:00 można przyjść, wypełnić ankietę, porozmawiać z lekarzem i – jeżeli nie ma przeciwwskazań – podzielić się tym drogocennym płynem. Dawcy powinni być zdrowi i mieć więcej niż 18, ale mniej niż 65 lat.

Organizatorem akcji jest Rejonowa Rada Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Stargardzie.