Aktualności: Kultura

Pągowski pokazał plakaty w SCK

17 maja 2019

Andrzej Pągowski – wybitny plakacista spotkał się ze stargardzianami. Okazją do wizyty w naszym mieście był wernisaż prac artysty w Stargardzkim Centrum Kultury. Jego prace są m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu.

Spotkanie z Andrzejem Pągowskim przebiegło w swobodnej atmosferze. Artysta ceni sobie bezpośredni kontakt z odbiorcami swoich prac. Jak sam mówi, czuje się wtedy świetnie i z chęcią prezentuje przygotowany przez siebie stand up o sztuce, kulturze i ludziach. Stargardzianie z chęcią pytali o proces twórczy, popularne plakaty i plany na przyszłość.
Andrzej Pągowski jest autorem ponad 1300 plakatów. Stworzył je m.in. do filmów Stanisław Bareja „Miś”, Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek”, Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”,  czy ostatnio – Wojciecha Smarzowskiego „Kler”. Artysta zajmuje się też ilustracją książkową i prasową, okładkami płyt, scenografią dla teatrów i telewizji. Tworzy także scenariusze filmów i teledysków.

Na swoim koncie ma wiele ważnych nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Zdjęcia: Stargardzkie Centrum Kultury