Aktualności: Inne
Pamiętamy o sybirakach
12 lutego 2024
Co roku na początku lutego pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia pojawiają się symboliczne kwiaty i znicze. W ten sposób upamiętniamy wszystkich Polaków, którzy zostali deportowani w głąb ZSRR. Pierwsze akcje wysiedleńcze rozpoczęły się 10 lutego 1940 roku. W ich efekcie życie 140 000 polskich obywateli zmieniło się na zawsze.
Deportacje zapoczątkowane w 1940 r. objęły całe rodziny. Na wysiedlenie zostali skazani zostali przede wszystkim osadnicy wojskowi i cywilni, pracownicy leśnictwa, urzędnicy państwowi i samorządowi. Dla wielu ludzi sama podróż okazała się być trudnością nie do pokonania. Ci, którzy przeżyli transport, musieli nadal walczyć o przetrwanie w niezwykle niesprzyjających warunkach. Osłabieni wyczerpującą pracą próbowali odnaleźć się w nowym miejscu i ułożyć swoje życie pomimo wszystkich przeciwieństw.
W Książnicy Stargardzkiej można znaleźć książkę pod redakcją Jolanty Aniszewskiej „Wspomnienia pisane głodem… Relacje członków Związku Sybiraków w Stargardzie zesłanych w czasie II wojny światowej do ZSRR”. Publikacja jest dostępna w Czytelni i Wypożyczalni Głównej.
Zdjęcia: UM w Stargardzie