Aktualności: Sport

Pamiętamy o Wojtakajtisie

15 października 2019

Pływak, olimpijczyk, mistrz Polski, trener – Władysław Wojtakajtis to jeden z najlepszych sportowców z naszego miasta. Zasłużony stargardzianin zmarł w 2016 r. Teraz na grobie Władysława Wojtakajtisa pojawiła się pamiątkowa tablica. Podczas uroczystości zapalono symboliczny olimpijski ogień.

– Każdy człowiek tu, na ziemi, pozostawia po sobie ślad. Są jednak ludzie, którzy pozostają w pamięci w sposób szczególny. Władysław Wojtakajtis zapewniał nam sportowe emocje, a także był wzorem do naśladowania dla swoich wychowanków. Przez wiele lat wychowywał młodych ludzi, kształtując w nich kult sportu. Uczył odwagi i umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami. Dziś symbolicznie dziękujemy mu za to, pamiętając o sukcesach sportowych i karierze trenerskiej Władysława Wojtakajtisa – mówi prezydent Rafał Zając.

Władysław Wojtakajtis urodził się 3.02.1949 r. w Stargardzie. Treningi pływania rozpoczął w klubie Neptun, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem Kurta Zombka. Talent Wojtakajtisa ujawnił się już na początku kariery. W wieku 16 lat wziął udział w międzynarodowych mistrzostwach Bułgarii. Podczas tych zawodów dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium – pokonał wszystkich rywali na dystansie 400 m i 1500 m stylem dowolnym. Rok później (1966 r.) jako jeden z dwóch Polaków zdobył minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa Europy.

Dużym sukcesem Wojtakajtisa był udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968 r.) i w Monachium (1972 r.). Pływak zdobył także brązowy medal na Uniwersjadzie w Turynie w 1970 r. W tym samym roku wystąpił także na mistrzostwach Europy w Barcelonie.

Po skończeniu studiów w Warszawie Władysław Wojtakajtis „Kajtek” rozpoczął karierę trenerską. Najpierw szkolił młodych pływaków Śląska Wrocław, trenując jednocześnie drużynę piłki wodnej IKS Ślęza Wrocław. W 1978 r. wrócił do rodzinnego Stargardu, gdzie również zajął się trenowaniem pływania. Jego wychowankowie z Neptuna brali udział w mistrzostwach Europy, a także zdobywali tytuły na mistrzostwach Polski juniorów.

Władysław Wojtakajtis zmarł 2.03.2016 r. Został pochowany w Stargardzie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. T. Kościuszki. Teraz na jego grobie pojawiła się tablica upamiętniająca tego wybitnego sportowca i trenera. W tym roku przypada 70. rocznica urodzin pływaka, a także 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zdjęcia: Tadeusz Surma