Aktualności: Sprawy urzędowe

Parkingi za darmo, ale na czas

2 sierpnia 2021

Pod koniec wakacji ruszy Strefa Ograniczonego Postoju. To pomysł na usprawnienie parkowania. SOP pilotażowo zostanie uruchomiona w pięciu miejscach. Zostawiając auto w jednej z tych lokalizacji, trzeba będzie ustawić specjalny zegar – do odbioru za darmo dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca – albo napisać godzinę swojego przyjazdu na kartce i umieścić ją za szybą.

– Problemy z parkowaniem dotyczą chyba wszystkich miast w Polsce. W Stargardzie tylko w ostatnich latach wybudowaliśmy około 900 miejsc postojowych, a w trakcie jest Park&Ride na kolejnych 300 aut. Widzimy jednak, że to wciąż za mało. Wszystko to oraz liczne sygnały mieszkańców, ale i ich jednoczesny sprzeciw dla wprowadzenia płatnego parkowania skłoniło mnie i moich współpracowników do poszukiwania kompromisowego rozwiązania. W mojej ocenie takim właśnie jest Strefa Ograniczonego Parkowania – darmowa, ale powodująca rotację samochodów – mówi prezydent Rafał Zając.

Gdzie będzie SOP?

Od 23.08. (poniedziałek) parkowanie ograniczone do dwóch godzin będzie obowiązywało w tych miejscach:

– ul. Skarbowa – po stronie sklepu monopolowego, kwiaciarni i kebabu (budynek ul. S. Czarnieckiego 9),

– ul. Skarbowa – naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1,

– ul. S. Wyszyńskiego – po stronie Agrofirmy Witkowo,

– ul. S. Czarnieckiego – po stronie Urzędu Miejskiego,

– parking za Centrum Handlowym Rondo.

Wszystkie lokalizacje zostaną oznaczone znakami informacyjnymi D-18a i tabliczkami T-0.

– Do pilotażu specjalnie wybraliśmy parkingi w pobliżu Urzędu Miejskiego i Starostwa, ale też sklepów oraz lokali usługowych. To właśnie tam niejednokrotnie kierowcy mają problem z zostawieniem samochodu, żeby załatwić swoje sprawy. SOP w tym rejonie obejmiemy blisko 170 miejsc, ale uspokajam, że prawie 250 kolejnych wciąż będzie działało bez ograniczenia czasowego – mówi prezydent Rafał Zając.

Jak się przygotować do SOP?

Trzeba pamiętać, że parkowanie ograniczone czasem ma obowiązywać od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. SOP nie będzie działać w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Zostawiając samochód w Strefie Ograniczonego Postoju trzeba będzie ustawić czas przyjazdu na karcie zegarowej umieszczonej w widocznym miejscu za przednią szybą. Można też napisać na kartce godzinę dotarcia na postój. Od tego momentu zostaną nam 2 godziny na załatwienie swoich spraw. Po tym okresie trzeba zwolnić miejsce. Przestrzegania czasu ma pilnować Straż Miejska. Jego przekroczenie może skutkować mandatem. SOP nie dotyczy jednośladów i miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca i samochodu zupełnie za darmo będą mogli odebrać własną kartę zegarową w:

– Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, ul. S. Czarnieckiego 17 (poniedziałek – piątek od 8:00 do 16:00),

– Urzędzie Miejskim, Ratusz na Rynku Staromiejskim 1 (poniedziałek – piątek od 8:00 do 16:00),

– kasie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, ul. Towarowa 2 (poniedziałek – piątek od 6:00 do 18:00; soboty, niedziele i święta od 8:00 do 16:00).

Bez SKM zegar za szybę w aucie ma kosztować 2 zł i będzie do kupienia w kasie ZCP.

O rozpoczęciu wydawania i sprzedaży kart zegarowych poinformujemy wkrótce na www.stargard.eu i facebookowym profilu miasta.

– Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach rotacja samochodów stanie się większa, a cały projekt ułatwi codzienne funkcjonowanie wielu stargardzianom. Jeśli ten pilotaż przebiegnie pomyślnie, to będziemy zmierzać w kierunku rozszerzania Strefy Ograniczonego Postoju w innych miejscach w Stargardzie – zapowiada prezydent Rafał Zając.

Zdjęcia: UM w Stargardzie

ul. Skarbowa – po stronie sklepu monopolowego, kwiaciarni i kebabu (budynek ul. S. Czarnieckiego 9)

ul. Skarbowa – naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1

ul. S. Wyszyńskiego – po stronie Agrofirmy Witkowo

ul. S. Czarnieckiego – po stronie Urzędu Miejskiego

parking za Centrum Handlowym Rondo

ul. Skarbowa – po stronie sklepu monopolowego, kwiaciarni i kebabu (budynek ul. S. Czarnieckiego 9)

ul. Skarbowa – naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1

ul. S. Wyszyńskiego – po stronie Agrofirmy Witkowo

ul. S. Czarnieckiego – po stronie Urzędu Miejskiego

parking za Centrum Handlowym Rondo