Aktualności: Sprawy urzędowe

PEC certyfikowany

20 kwietnia 2023

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kolejny raz może pochwalić się zdobyciem certyfikatów redukcji emisji PreQurs. To dokumenty potwierdzające, że ciepło systemowe wytwarzane przez PEC jest zgodne ze wszystkimi normami i bezpiecznie dla środowiska. Duży udział ma w tym geotermia, która należy do odnawialnych źródeł energii. Już ponad 41% ciepła z PEC pochodzi właśnie z wnętrza ziemi.

Certyfikaty PreQurs potwierdzają, że w porównaniu do lokalnej kotłowni węglowej zainstalowanej w konkretnym budynku, PEC emituje do powietrza znacznie mniej szkodliwych substancji. Nasze ciepło systemowe zyskało klasę A+, czyli jedną z najwyższych, oraz znak NE (NIE EMITUJĘ). Dodatkowo budynki korzystające z ciepła z PEC zyskały prawo do używania znaku NO SMOG. To oznacza, że nie emitują szkodliwych substancji do środowiska, a tym samym mają swój udział w poprawie jakości powietrza w całym mieście.

Tak dobry wynik PEC to przede wszystkim coraz większe wykorzystanie geotermii. Instalacja pracuje w oparciu o wody, których temperatura wynosi ponad 80˚C. Latem woda w Stargardzie podgrzewana jest wyłącznie dzięki energii z wnętrza ziemi. Spółka regularnie inwestuje też w nowoczesne rozwiązania, dzięki którym do powietrza przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Z roku na rok rośnie również liczba budynków przyłączanych do sieci miejskiej – tylko w 2022 r. było to ponad 30 obiektów, zarówno nowych, jak i istniejących. Mieszkańcy zyskują większy komfort i bezpieczeństwo w domach, a w całym Stargardzie powietrze jest coraz czystsze.

Przyznanie PEC certyfikatów redukcji niskiej i ogólnej emisji PreQurs odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu Promocji Ciepła Systemowego obejmującego wszystkich operatorów i dostawców ciepła systemowego w Polsce, we współpracy z Izbą Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP).

Zdjęcie: Arkadiusz Krupa