Aktualności: Sprawy urzędowe

PEC wyłączył kotły

21 maja 2019

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przechodzi na tryb letni. Od tego tygodnia zamiast podgrzewania węglem spółka zaczęła korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. W 2018 r. PEC użył prawie 34% ciepła geotermalnego. To nie jedyne proekologiczne działania. Regularnie prowadzone są inwestycje ograniczające emisję zanieczyszczeń.

– W tym tygodniu wygaszono ostatni piec. Do podgrzewania wody nie korzystamy już z węgla. Aż do jesieni wykorzystywane będzie wyłącznie ciepło geotermalne. To ekologiczne rozwiązanie. Im większy udział ciepła ze źródła odnawialnego, tym mniejsza jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery – mówi Andrzej Haftman, prezes PEC.
Ciepło z sieci miejskiej to wygoda i bezpieczeństwo. Mieszkańcy nie muszą korzystać z piecyków gazowych. Podgrzana woda płynąca wprost z kranu to duży komfort dla użytkowników. Aby była ciepła, PEC wykorzystuje m.in. energię z wnętrza ziemi. Geotermia jest zaliczana do odnawialnych źródeł. To energia, której używanie wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

W Stargardzie PEC nie tylko stopniowo zwiększa wykorzystanie ciepła geotermalnego, ale także inwestuje w inne nowoczesne rozwiązania. Dzięki modernizacji instalacji odpylania kotłów węglowych do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Takie rozwiązanie również wpływa na poprawę jakości powietrza w mieście.

Zdjęcie: pec.stargard.pl/cieplownia/