Aktualności: Kultura

„Pierwsze róże” i miniatury w Książnicy

15 marca 2019

Znakomita reprodukcja Jadwigi Kruży i wystawa współczesnych ekslibrisów – to wszystko czeka na miłośników sztuki w Książnicy Stargardzkiej. W Galerii Jednego Obrazu można obejrzeć interpretację dzieła Władysława Czachórskiego. Druga propozycja to zbiór kilkudziesięciu ekslibrisów opracowany przez Ryszarda Balonia.

Malarka Jadwiga Kruża podjęła się reprodukcji i własnej interpretacji obrazu „Pierwsze róże”. To dzieło XIX-wiecznego artysty Władysława Czachórskiego. Jego poziom artystyczny porównywany jest do kunsztu Chełmońskiego i Malczewskiego. Stargardzkiej malarce udało się uchwycić wyjątkowy klimat dzieł Czachórskiego. Jadwiga Kruża od lat aktywnie działa w Stargardzkim Stowarzyszeniu Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. W swojej twórczości chętnie wykorzystuje motyw koni i martwej natury. Reprodukcja Czachórskiego to drugie dzieło udostępnione przez artystkę w ramach Galerii Jednego Obrazu.
„Pierwsze róże” są bardzo cennym obrazem. Oryginał osiągnął cenę 1 300 000 zł. Reprodukcję można podziwiać do końca kwietnia w Czytelni Głównej i Informatorium, a także w ogólnodostępnej bramie wejściowej przy ul. Mickiewicza 1B.

Kolejna okazja do spotkania ze sztuką w Książnicy to Wystawa „Współczesny ekslibris europejski”. Ekslibris jest znakiem graficznym, zawierającym imię i nazwisko właściciela książki. Może mieć różną postać – pieczątki, zakładki czy wizytówki. Najczęściej przyjmuje ozdobną formę. Wystawa obejmuje prace 34 artystów z 13 krajów. – W każdej z tych miniatur mieści się utajona wiedza o adresacie, znana tylko autorowi dzieła. Możemy się domyślać, co przekazuje innym. Symbole, czy znaki tam zawarte stanowią swego rodzaju zagadkę, rebus, a niekiedy prowokację, którą prawdziwa sztuka żywi się od zarania dziejów – informuje Ryszard Baloń, inicjator wystawy i twórca ekslibrisów.

Wystawę można oglądać do końca czerwca w Dziale Pedagogicznym Książnicy. Tym miniaturowym dziełom poświęcony został także jeden z odcinków serialu Skarby Książnicy Stargardzkiej.

Zdjęcia: Książnica Stargardzka