Aktualności: Sport

Pierwszy taki Panteon

20 października 2023

Choć te nazwiska wielu pokoleniom mieszkańców naszego miasta są doskonale znane, pamięć o ich osiągnięciach została teraz szczególnie utrwalona. Na terenie przy AquaStar (ul. Szczecińska 35) pojawiło się 6 totemów z 18 tabliczkami. Każda z nich symbolizuje wybitnego sportowca związanego z naszym miastem. Warto przypomnieć sobie wszystkich mistrzów albo dopiero poznać interesujące historie zawarte w Panteonie Gwiazd Stargardzkiego Sportu.

– Ludzie budujący naszą tożsamość i ich losy są niewątpliwie jednymi z istotniejszych punktów odniesienia dla każdej lokalnej społeczności. Ten panteon ma nam przypominać najważniejsze postaci stargardzkiego sportu. Ma pokazywać ich historie i sukcesy, którymi cieszyło się wiele pokoleń – mówi prezydent Rafał Zając. Nie kryje też satysfakcji z samego projektu i jakości wykonania panteonu. – Wiedza o stargardzkich sportowcach dotrze do naszych domów i świadomości. Myślę, że wielu zaskoczą i te historie i skala sukcesów odnoszonych przez stargardzian na przestrzeni dziesięcioleci. Mamy kolejne miejsce w mieście, z którego możemy być dumni. AquaStar codziennie odwiedza średnio tysiąc osób. Ten obiekt znajduje się przy ruchliwym szlaku komunikacyjnym, dlatego jestem przekonany, że panteon będzie często oglądany – dodaje prezydent Rafał Zając.

Każdy totem oznaczony jest tabliczką z nazwiskiem sportowca. Dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej, przygotowane zostały kody QR. Wystarczy je zeskanować, żeby przeczytać szczegółowe informacje o zawodnikach. Sylwetki wszystkich sportowców z panteonu są również dostępne tutaj. Zbiór liczy 18 nazwisk, a każde z nich to wyjątkowa, osobista historia ciężkiej pracy, treningów, sukcesów i porażek.

Panteon Gwiazd Stargardzkiego Sportu:

Władysław Wojtakajtis (1949-2016) – pływanie – wychowanek, zawodnik i trener Neptuna Stargard. Dwukrotny olimpijczyk (Meksyk 1968 r. oraz Monachium 1972 r.), wielokrotny mistrz Polski i rekordzista Polski.

Zbigniew Szajewski (1914-1997) – zapasy – dwukrotny olimpijczyk (Berlin 1936 r. i Helsinki 1952 r.), pięciokrotny mistrz Polski w zapasach, trener, działacz i sędzia.

Bernard Pruski (1929-2018) – kolarstwo – dwukrotny uczestnik Wyścigu Pokoju (w 1957 r. zajął 5. miejsce i był najlepszym z Polaków), mistrz Polski, trener m.in. reprezentacji Austrii na IO w Monachium (1972 r.) i w Montrealu (1976 r.).

Danuta Piecyk (1950-2011) – lekkoatletyka – sprinterka i płotkarka, rekordzistka świata i wielokrotna rekordzistka Polski, olimpijka z Monachium (1972 r.).

Bernard Kręczyński (1950) – kolarstwo – wielokrotny mistrz Polski, olimpijczyk (Monachium 1972 r.), kapitan zwycięskiej drużyny w Wyścigu Pokoju w 1974 r.

Wiesław Stecyk (1951) – zapasy – wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Europy i świata, trzykrotnie występował na Igrzyskach Olimpijskich (1976 r. – Montreal, 1980 r. – Moskwa, 1988 r. – Seul), zdobywając w 1980 r. srebrny medal.

Janusz Olszewski (1958) – żeglarstwo – wielokrotny mistrz Polski, zajmował także czołowe lokaty w regatach w Polsce i za granicą.

Ryszard Chybiński (1958) – żeglarstwo – wielokrotny mistrz Polski, startował również w licznych zawodach w Polsce i za granicą.

Jan Kwieciński (1955) – żeglarstwo – zdobywca złotych i srebrnych medali mistrzostw Polski.

Krzysztof Koziorowicz (1957) – koszykówka – wychowanek Spójni Stargard, zawodnik i trener m.in. żeńskiej reprezentacji Polski i męskich drużyn ekstraklasy i 1. ligi, z którymi osiągał sukcesy w rozgrywkach krajowych, europejskich oraz światowych.

Kazimierz Wąsaty (1954) – kolarstwo – zdobywca tytułów mistrza Polski, członek kadry narodowej.

Kurt Zombek (1930-2019) – pływanie – jeden z pierwszych trenerów Neptuna Stargard, jego podopiecznym był m.in. Władysław Wojtakajtis.

Tadeusz Świniarski (1917-2007) – lekkoatletyka – jeden z założycieli oraz pierwszy prezes Błękitnych Stargard, biegacz, mistrz Polski i uczestnik pierwszych powojennych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Helsinkach w 1946 r.

Marek Ładniak (1950) – koszykówka – wychowanek Spójni Stargard, zdobywca mistrzostwa Polski z Wisłą Kraków, 156-krotny reprezentant Polski, uczestnik m.in. mistrzostw Europy.

Zenon Świętoński (1950-2005) – koszykówka, siatkówka – trener, pedagog, wraz z młodzieżową drużyną Spójni zdobywca mistrzostwa Polski juniorów starszych (jako II trener), jego wychowankiem był m.in. Adam Hrycaniuk.

Wiesław Wraga (1963) – piłka nożna – wychowanek Błękitnych Stargard, w 1983 r. grając w reprezentacji Polski do lat 20 jako kapitan zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata, zdobywca wysokich miejsc w polskiej ekstraklasie z Widzewem Łódź.

Ryszard Janik (1943) – koszykówka – wieloletni trener Spójni Stargard, funkcję I trenera pełnił od 1966 r. do 1989 r., później II trener i trener-konsultant, wychowawca kilku pokoleń koszykarzy w naszym mieście.

Jerzy Cieśla (1934-1987) – lekkoatletyka – współzałożyciel LKS Pomorze Stargard, trener, działacz, nauczyciel akademicki, zdobywca najwyższego stopnia trenera klasy mistrzowskiej w lekkiej atletyce.

Zdjęcia: UM w Stargardzie