Aktualności: Sprawy urzędowe

Plac Wolności do zbadania

22 maja 2024

To będzie jedna z największych inwestycji, która zupełnie zmieni oblicze ścisłego centrum Stargardu. Ul. S. Wyszyńskiego, pl. Wolności i teren przy Stargardzkim Centrum Kultury zostaną przebudowane. Mieszkańcy zyskają komfortową przestrzeń do spędzania czasu w samym sercu miasta. Żeby rozpocząć realizację tak ogromnego projektu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jednym z niezbędnych elementów są badania georadarowe.

Specjalistyczne prace już od czwartkowego wieczoru (23.05.) będą prowadzone na parkingu przy Stargardzkim Centrum Kultury. Radar prześwietli również pl. Wolności w okolicy ul. J. Piłsudskiego, Kardynała S. Wyszyńskiego i Wojska Polskiego, wejście do amfiteatru i skwer św. Jana Pawła II. Takie działania są konieczne ze względów historycznych. Chodzi o zlokalizowanie mogił wojennych powstałych wiosną 1945 roku. Teren o powierzchni ponad 6800 m2 zostanie dokładnie sprawdzony, a badania zakończy szczegółowy raport, który ma być gotowy do końca czerwca. Koszt wszystkich prac to 40 000 zł. Wykonawcą jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu aut prace zaplanowano przede wszystkim w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. Pierwszy etap rozpocznie się w czwartek (23.05.), dlatego od 18:00 zamknięty będzie parking przy SCK. Teren ma być niedostępny do końca niedzieli (26.05.). W tym okresie w rejonie działań można się też spodziewać czasowych utrudnień na ulicach. Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności. Zaplanowany harmonogram zostanie zrealizowany pod warunkiem, że nie będzie padać. W przypadku deszczu wyznaczone zostaną nowe terminy.

Takie badania to kolejny krok w kierunku całkowitej przebudowy ścisłego centrum Stargardu. Na ul. S. Wyszyńskiego, pl. Wolności i na terenie przy SCK powstaną miejsca do spędzania wolnego czasu. Chodzi o to, by stworzyć wygodną, nowoczesną i estetyczną przestrzeń, w której mieszkańcy będą chcieli zostać na dłużej. Więcej możliwości dla pieszych, dodatkowa zieleń, uspokojenie ruchu aut, oferta gastronomiczna – to wszystko zupełnie odmieni tę część naszego miasta. Na ukończeniu są przygotowania do wyłonienia wykonawcy projektu inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem poznamy go w tegoroczne wakacje.

Zdjęcie: Robert Ryndziewicz