Aktualności: Edukacja

Place zabaw bez barier

29 marca 2019

W Stargardzie dbamy o to, aby każde dziecko, niezależnie od stanu zdrowia, miało możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Przyszła wiosna, dlatego place zabaw zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W Parku Jagiellońskim znajdują się specjalne urządzenia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sprzęty ustawiono tuż obok tych, które są przeznaczone dla wszystkich dzieci. Dzięki temu możliwa jest wspólna zabawa i integracja. Dla osób niepełnosprawnych przygotowano huśtawkę, karuzelę i zestaw ze zjeżdżalnią. Huśtawka posiada opuszczany trap, po którym można wjechać wózkiem inwalidzkim. Trzeba pamiętać o zamknięciu kosza. Dziecko może rozbujać się samo, wykorzystując do tego specjalne uchwyty.
Karuzela ma natomiast czerwone blokady, które dla komfortu unieruchamiają urządzenie np. na czas wsiadania lub wysiadania. Po zajęciu miejsca przez dziecko, należy złożyć wszystkie czerwone hamulce – jest ich 6. Wtedy można zakręcić karuzelą bez większego wysiłku.

Zestaw pomostów to okazja do zabawy w kółko i krzyżyk lub podciąganie się na drążkach. Dzieci korzystają także ze specjalnej, łagodnie wyprofilowanej zjeżdżalni. Wszystkie sprzęty posiadają odpowiednie zabezpieczenia.

Urządzenia w Parku Jagiellońskim ustawiono w ramach obszernej rewitalizacji Plant Stargardzkich. Już od kilku lat na placu zabaw koło MDK-u znajduje się specjalna huśtawka dla dzieci z ograniczoną sprawnością ruchową. Teraz najmłodsi zyskali kolejne miejsce dostosowane do ich szczególnych potrzeb.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/archiwum