Aktualności: Sport

Pobiegli dla Wyklętych

4 marca 2019

Po raz trzeci w Stargardzie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Najpierw pobiegli uczniowie szkół podstawowych, potem średnich. Uczestnicy pokonali symboliczny dystans 1963 m. Prezydent Rafał Zając wystartował z mieszkańcami w biegu na 5 km.

W wydarzeniu łącznie wzięło udział przeszło 350 biegaczy. Stargard dołączył do ponad 360 miast w Polsce i na świecie chcących uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Na stracie pojawili się uczniowie, jak i dorośli. Jak mówią organizatorzy, bieg „Tropem Wilczym” jest dla wszystkich. Nie zabrakło więc spacerowiczów, a nawet rodziców z małymi dziećmi.
Dystans biegu głównego to 1963 m. To symboliczna liczba – oznacza rok śmierci Józefa Franczaka, ostatniego Żołnierza Wyklętego. Chętni mogli przystąpić do trudniejszego biegu na 5 km z pomiarem czasu. Mimo niesprzyjającej pogody biegaczy dopingowała publiczność. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a najlepszych nagrodzono pucharami.

Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień Pamięci obchodzony jest w Polsce od 2011 r. – ma charakter święta państwowego.

Zdjęcia: Tadeusz Surma