Aktualności: Sprawy urzędowe

Podziel się – nie marnuj

23 grudnia 2021

Święta Bożego Narodzenia i sylwester to czas, w którym nasze lodówki wypełniają duże ilości jedzenia. To również czas, kiedy sporo niezjedzonych dań i produktów trafia do śmietników. Jest jednak rozwiązanie. W Stargardzie są dwa miejsca, gdzie można zostawić jedzenie albo skorzystać z tego, co przynieśli inni.

Jedna szafa jadłodzielni znajduje się przy Stargardzkim Centrum Kultury (przy wejściu od strony ul. Wojska Polskiego). Kolejna jest na Rynku Staromiejskim przy Urzędzie Gminy. Każdy może z nich skorzystać, niezależnie od zamożności. Ideą jadłodzielni jest przede wszystkim niemarnowanie i dzielenie się żywnością, co podkreślają członkowie facebookowej grupy. Warto do niej dołączyć, żeby być na bieżąco z zawartością szaf.

Jakie produkty można przynosić do jadłodzielni:

– takie, które sami moglibyśmy zjeść;

– takie, które przekroczyły już datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”;

– szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach;

– sery, jogurty, twarogi – oryginalne i szczelnie zapakowane;

– owoce i warzywa;

– konserwy, oryginalne przetwory w słoikach hermetycznie zapakowane.

Do szaf z jedzeniem nie powinniśmy wkładać m.in. surowego mięsa, potraw zawierających surowe jaja, produktów zepsutych (z pleśnią, nadgniciami) i alkoholu.

Nawet w wigilię i w sylwestra właściciele sklepów mogą oddać żywność. Wystarczy zadzwonić – tel. 514 345 766. Wartościowe produkty z kończącym się terminem nie będą dzięki temu zmarnowane.

Zdjęcia: FB/Jadłodzielnia Stargard