Aktualności: Działania społeczne

Podziel się – nie marnuj

22 grudnia 2023

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra w naszych domach przygotowujemy znaczne ilości jedzenia. Niestety część produktów i gotowych potraw trafia do śmietników – nawet jeśli są jeszcze dobre do spożycia. Jest jednak bardzo prosty sposób, żeby uniknąć marnowania. Wystarczy przynieść dobre, pełnowartościowe jedzenie do specjalnej szafy przy Centrum Socjalnym Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19).

Od kilku lat Jadłodzielnia z powodzeniem działa w naszym mieście. Zasady są bardzo proste i niezmienne od zawsze. Oddajemy to, czego mamy za dużo, ale wciąż nadaje się do spożycia. Bierzemy to, na co mamy ochotę. Nie ma żadnych ograniczeń – każdy może przynieść produkty do jadłodzielni albo coś stamtąd zabrać. Przede wszystkim chodzi o to, żeby ograniczyć marnowanie żywności. Warto dołączyć też do facebookowej grupy Jadłodzielnia Stargard. Jest w niej już ponad 2 800 osób. Stargardzianie publikują tam aktualne zdjęcia zawartości szafy przy Caritasie, a także wymieniają się produktami indywidualnie.

Jakie produkty przynieść do jadłodzielni:

– takie, które sami moglibyśmy zjeść,

– takie, które przekroczyły już datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”,

– szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach,

– sery, jogurty, twarogi – oryginalne i szczelnie zapakowane,

– pieczywo, owoce i warzywa,

– konserwy, oryginalne przetwory w słoikach hermetycznie zapakowane.

Do szafy z jedzeniem nie powinniśmy wkładać m.in. surowego mięsa, potraw zawierających surowe jaja, produktów zepsutych (z pleśnią, nadgniciami) i alkoholu.

Zdjęcie: Bożena Paraszkiewicz/Jadłodzielnia Stargard/FB