Aktualności: Edukacja
Polsko-niemiecki Most Przyszłości
16 maja 2019
Promocja zdrowego stylu życia, kształcenie zawodowe młodych ludzi i zwiększanie szans dla uczniów niepełnosprawnych – rusza unijny projekt „Transgraniczny Most Przyszłości”. Powstaną dwa Centra Organizacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem. Jedno z nich zlokalizowane będzie w Szkole Podstawowej nr 2 w Stargardzie, a drugie w Eberswalde.
– To szczególny dzień dla naszego miasta, szkoły i partnera. Nadszedł moment zwieńczenia wspólnych starań i startu w nową rzeczywistość. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi zawsze dążyła do realizacji śmiałych celów, szukając nowoczesnych rozwiązań i otwierając się na uczniów niepełnosprawnych. Pojawił się pomysł współpracy z naszymi zachodnimi sąsiadami. Od razu nawiązaliśmy nić porozumienia z pracownikami ośrodka BBV w Eberswalde. Jestem pewna, że współpraca będzie bardzo owocna. Wspólnie zadbamy o to, by nasi wychowankowie zdobyli wiedzę i umiejętności, które pomogą im dobrze funkcjonować w dorosłym życiu. Wierzę, że lata współpracy będą niezapomniane, a efekty okażą się trwałe – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.
Projekt zainaugurowała konferencja, podczas której zaprezentowano główne założenia. Była to także pierwsza okazja do spotkania polskich uczniów z niemieckimi kolegami. Projekt zakłada intensywną i skuteczną naukę języka partnera. Uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele będą uczestniczyć w imprezach integracyjnych, wystawach, konkursach i wydarzeniach sportowych. W COZiZZ młodzi ludzie poznają tajniki ciekawych zawodów. Powstanie m.in. pracownia stolarsko-modelarska, krawiecka, poligraficzna oraz gabinet orientacji zawodowej. Sale do nauki języka niemieckiego wyposażone zostaną w nowe laptopy i interaktywne monitory.
– Dziękuję za wspaniałe przyjęcie w tak pięknym mieście, jakim jest Stargard. Cieszę się, że mogę tu dzisiaj być i wkroczyć razem z Państwem na ten ważny most przyszłości. Nasza współpraca rozpoczęła się w 2017 r. Jestem dumna z tego, że opiera się na zrozumieniu i obopólnym wsparciu. Polsko-niemieckie centra to szansa dla młodych ludzi z całego Pomorza. Dziękuję za wspólną pracę podczas przygotowania tego projektu. Jestem przekonana, że Most Przyszłości połączy nas więzami prawdziwej przyjaźni – mówi Gabriele Meissner, kierownik projektu ze Stowarzyszenia Edukacji Zawodowej w Eberswalde.
Udział w projekcie to szansa dla osób niepełnosprawnych. Młodzi ludzie mają być świadomi swoich możliwości – przede wszystkim na rynku pracy, choć działania COZiZZ obejmują także edukację zdrowotną. Wszystko po to, by ułatwić start w dorosłość młodzieży z naszego regionu. Centrum w Stargardzie powstanie w SP 2. Trwają prace remontowe w siedzibie placówki. Prócz pracowni zawodowych uczniowie zyskają także wielofunkcyjne boisko i zewnętrzną siłownię.
Projekt „Transgraniczny Most Przyszłości – utworzenie polsko-niemieckich centrów orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem w Euroregionie Pomerania” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. Polsko-niemiecka współpraca w ramach „Transgranicznego Mostu Przyszłości” potrwa 3 lata. Stargard zdobył na ten cel prawie 4 500 000 zł dofinansowania.
Zdjęcia: UM w Stargardzie