Aktualności: Biznes

Pomagamy przedsiębiorcom

23 lutego 2021

Radni Rady Miejskiej jednogłośnie poparli propozycję prezydenta Rafała Zająca w sprawie zwolnienia z opłaty za tzw. koncesję na sprzedaż alkoholu. Ulgę odczują właściciele stargardzkich restauracji, barów, pubów i dyskotek. Część z nich pozostaje zamknięta, a inne serwują dania tylko na wynos. To oznacza, że nie mogą sprzedawać napojów alkoholowych.

Już na samym początku pandemii w Stargardzie uruchomiliśmy pomoc dla przedsiębiorców. Ci korzystają chociażby z odroczenia płatności podatku od nieruchomości i ewentualnych zaległości bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w tym odsetek i tzw. opłaty prolongacyjnej. W indywidualnych przypadkach jest też możliwość umorzenia tego podatku. Dodatkowo po przekazaniu z budżetu miasta 1 000 000 zł do Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego można było uruchomić atrakcyjne, niskooprocentowane pożyczki płynnościowe, a następne 5 000 000 zł przeznaczono na pożyczki inwestycyjne. Cały czas działa też platforma zakupowa www.kupujlokalnie.stargard.pl i bardzo popularny konkurs „Stargard kupuje lokalnie”. W jego ramach ponad 75 000 zł trafiło do stargardzkich przedsiębiorców.

– Uzupełnieniem tych wszystkich działań ma być właśnie zwolnienie z opłaty za koncesję na alkohol. Mam nadzieję, że spowoduje to, że gastronomicy i właściciele zamkniętych lokali rozrywkowych oraz pubów odczują ulgę w swoich budżetach – mówi prezydent Rafał Zając.

Zanim pomoc będzie wdrożona, trzeba poczekać, aż uchwałę Rady Miejskiej opublikuje wojewoda zachodniopomorski. Powinno to potrwać maksymalnie 14 dni.

Przedsiębiorcy, którzy już zapłacili za tzw. koncesję, dostaną zwrot pieniędzy. Wystarczy, że do 30.04. (piątek) złożą wniosek, podając swoje dane: imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres punktu sprzedaży napojów alkoholowych, numer i datę zezwolenia oraz numer rachunku bankowego przedsiębiorcy. W razie dodatkowych pytań można zadzwonić pod nr 91 578 48 09.

Zdjęcie: pexels.com