Aktualności: Sprawy urzędowe

Pomniki będą jak nowe

6 lipca 2023

Rozpoczął się kolejny remont na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Wkrótce blask odzyskają tam 2 pomniki – żołnierzy francuskich i włoskich. Na tę inwestycję zdobyliśmy 210 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie kosztować prawie 240 000 zł.

Oba pomniki na nekropolii przy ul. W. Reymonta zostaną dokładnie wyczyszczone. Wykonawca uzupełni też ubytki i zabezpieczy powierzchnię monumentów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wyremontowane będzie także dojście do pomników. Pojawi się tam również tablica informacyjna w językach: polskim, angielskim i Braille’a. Wszystkie prace powinny się zakończyć w listopadzie.

To kolejna inwestycja na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. W 2022 r. na tej nekropolii blask odzyskał jeden z pomników i ogrodzenie. To miejsce spoczynku żołnierzy różnych narodowości i wyznań – uczestników obu wojen światowych. Są tam groby Polaków, ale również m.in. Francuzów, Holendrów, Serbów, Włochów, Rumunów, Portugalczyków i Belgów.

Zdjęcia: UM w Stargardzie