Aktualności: Sprawy urzędowe

Pomniki odzyskały blask

30 października 2023

Prawie skończony jest remont 2 pomników na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Monumenty upamiętniają żołnierzy francuskich i włoskich. Za kilka tygodni będzie można je podziwiać w pełni. Już teraz widać, jak dużo zostało zrobione.

Pomniki zostały dokładnie wyczyszczone. W ich konstrukcji nie ma śladów po ubytkach. Odświeżone zostały też oryginalne napisy, które teraz są czytelne i wyraźnie. W ramach inwestycji zadbano także o ochronę monumentów przed niekorzystnym działaniem pogody. Tuż przed nimi położoną nową, równą nawierzchnię. Niedługo zamontowane będą jeszcze tablice informacyjne w językach: polskim, angielskim i Braille’a. To rozwiązanie ułatwi wszystkim odwiedzającym nekropolię przyswajanie wiedzy o miejscu spoczynku żołnierzy różnych narodowości i wyznań – uczestników obu wojen światowych. Są tam groby Polaków, ale również m.in. Amerykanów, Brytyjczyków, Francuzów, Serbów, Włochów, Rumunów, Portugalczyków, Belgów i Marokańczyków.

Kończące się prace będą kosztowały blisko 240 000 zł. Stargard pozyskał na ten cel 210 000 zł dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Regularnie inwestujemy w nekropolię przy ul. W. Reymonta. W ubiegłym roku wyremontowano tam jeden z pomników i ogrodzenie.

Zdjęcia: UM w Stargardzie