Aktualności: Kultura

Pomniki odzyskują blask

30 sierpnia 2023

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym trwa kolejny remont. Tym razem odnawiane są 2 pomniki – żołnierzy francuskich i włoskich. Po zakończeniu prac odzyskają swój dawny blask, a dodatkowo będą zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem pogody.

Oba pomniki zostały już dokładnie wyczyszczone. Uzupełniono ubytki i zabezpieczono powierzchnię monumentów. W ramach inwestycji wykonawca odtworzy także elementy ozdobne. Również dojście do pomników zostanie wyremontowane. Po zakończeniu inwestycji będzie tam tablica informacyjna w językach: polskim, angielskim i Braille’a. Wszystkie prace powinny się skończyć najpóźniej w listopadzie. Na remont obu pomników pozyskaliśmy 210 000 zł dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a całość będzie kosztować prawie 240 000 zł.

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny to szczególny punkt na mapie Stargardu. Przy ul. W. Reymonta 26 spoczywają żołnierze różnych narodowości i wyznań – uczestnicy obu wojen światowych. W tym roku nekropolia kolejny raz będzie miejscem wojewódzkich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną się w piątek (1.09.) o symbolicznej godzinie 4:45. Mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni stargardzianie. Więcej informacji tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie