Aktualności: Sprawy urzędowe

Pomógł bez wahania

16 grudnia 2019

O tym, że wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy może przydać się w najmniej spodziewanym momencie, przekonał się Paweł Poźniak. To kierowca, który wziął udział w szkoleniu z cyklu „Bezpieczna Taksówka”. Już następnego dnia wykorzystał nowe umiejętności, pomagając pieszemu przy ul. Wyszyńskiego.

Niedawno Paweł Poźniak rozpoczął finansowane przez miasto szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Następnego dnia po pierwszych zajęciach zauważył, że przy ul. Wyszyńskiego potrącony został pieszy. – Nawet przez chwilę nie zastanawiałem się, czy udzielić pierwszej pomocy. Od razu ruszyłem do działania. Dzięki temu, że mogłem wziąć udział w szkoleniu, wiedziałem, co zrobić i przełamałem stres. Wielu taksówkarzy dzwoni do mnie i również chce uczestniczyć w takim kursie. Byłoby dobrze, gdyby miasto pomyślało o tym także w przyszłym roku – mówi Paweł Poźniak.

Taksówkarz bez wahania przystąpił do ratowania poszkodowanego. Udzielił pierwszej pomocy i poczekał na przyjazd karetki. Bezbłędnie wykorzystał w praktyce świeżo zdobyte umiejętności. Teraz spotkał się z prezydentem Rafałem Zającem, który podziękował kierowcy za zaangażowanie i docenił jego odwagę. – Postawa pana Pawła jest godna naśladowania. Tym bardziej, że nie wiemy, jak sami zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji. To dla nas także najlepszy dowód, że takie szkolenia przynoszą dobre efekty i mają sens. Doświadczenie pana Pawła powoduje, że poważnie zastanowimy się nad kontynuacją kursów w przyszłości – mówi prezydent Rafał Zając.

Jeszcze w tym roku około 70 kierowców z naszego miasta zostanie przeszkolonych w ramach akcji „Bezpieczna Taksówka”. Poznają m.in. zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz dowiedzą się, jak obsługiwać defibrylator AED. Zdobędą także wiedzę, jak reagować w przypadku zadławień, zakrztuszeń i ataków padaczki. Wszystko po to, by pasażerowie taksówek mogli czuć się bezpieczniej podczas każdej podróży. Kierowcy, który ukończą kurs, otrzymają certyfikat potwierdzający posiadane umiejętności oraz mapę z lokalizacją defibrylatorów AED. Dodatkowo na samochodach pojawią się naklejki.

Szkolenia w ramach projektu Bezpieczna Taksówka przeprowadzą instruktorzy z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego „RescueLAB Stargard” oraz stargardzkiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łącznie wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy zdobędzie około 100 kierowców. Dodatkowo umiejętności taksówkarzy będą odświeżane co kilka lat.

Zdjęcia: UM w Stargardzie