Aktualności: Sprawy urzędowe

Pomorze na mapach

19 października 2021

Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej. Tym razem swoje tajemnice ujawnią mapy sprzed kilku stuleci. Wernisaż „Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII w.” zaplanowano na czwartek (21.10.) na 17:00 w gmachu głównym MAH na Rynku Staromiejskim. Autorką i kuratorką wystawy jest dr Monika Ogiewa-Sejnota.

Jednym z eksponatów jest imponująca mapa Pomorza z 1789 r. autorstwa związanego z naszym miastem Davida Gilly’ego – jej wymiary to ok. 100 cm x 200 cm. Oprócz tego zwiedzający zobaczą 29 cennych i rzadko pokazywanych dzieł wybitnych kartografów. Na wystawie znalazły się mapy z niemieckich, niderlandzkich, francuskich i austriackich oficyn wydawniczych. To fascynująca podróż w przeszłość, gdzie konkretna wiedza geograficzna często łączyła się z wyobraźnią i wyznawanym światopoglądem.

Wystawę będzie można oglądać do marca 2022 r. Aktualne godziny otwarcia są tutaj. Warto wiedzieć, że w czwartki zarówno gmach główny na Rynku Staromiejskim, jak i Basteję zwiedzamy za darmo. Z kolei w pozostałe dni posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca kupują bilety taniej.