Aktualności: Sprawy urzędowe

Porozmawiają o NIEzależności

15 września 2021

22.09. (środa) o 12:00 na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury odbędzie się debata „Od Niezależności do NIEzależności”. Dyskusję ze świadkami historii poprowadzi Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Zapowiada się interesujące spotkanie, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. o ciekawym wydawnictwie powstającym w naszym mieście.

W debacie wezmą udział: Jadwiga Kałuska-Siwuda, Józef Stachowiak i Tomasz Zieliński. Goście opowiedzą m.in. o tytułowej „Niezależności”, czyli gazecie związkowej wydawanej w Stargardzie w 1981 r. Wspomną również trudne realia tamtych czasów. Wszyscy rozmówcy tworzyli „Niezależność”, a Jadwiga Kałuska-Siwuda i Józef Stachowiak zredagowali zarówno pierwszy numer, jak i „Biuletyn MKS Stargard” – wydanie strajkowe z marca 1981 r.

Gazeta ukazywała się w naszym mieście przez prawie 7 miesięcy. W tym czasie wydano 25 numerów. Maksymalny nakład wyniósł 6000 egzemplarzy. Na łamach „Niezależności” poruszano przede wszystkim tematy dotyczące naszego miasta i regionu. Nie unikano także krytyki środowiska NSZZ „Solidarność”. Czytelnicy gazety mieli szansę na zdobycie informacji, których nie można było znaleźć w „Głosie Szczecińskim” albo „Kurierze Szczecińskim”.

Wstęp na przyszłotygodniową debatę jest bezpłatny.