Aktualności: Kultura

Posłuchaj dźwięków bandury

24 października 2019

Ciekawa propozycja dla miłośników muzyki ukraińskiej. Zoriana Grzybowska zagra i zaśpiewa w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Recital odbędzie się w piątek (25.10.) o 18:00. Wstęp wolny. Koncert poświęcony jest pamięci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie.

Zoriana Grzybowska to śpiewaczka i bandurzystka. Artystka pochodzi z Ukrainy. W swoim repertuarze ma zarówno tradycyjne utwory ukraińskie, jak i klasykę znaną na świecie. Wykonuje pieśni świeckie i sakralne, w tym również arie operowe i operetkowe. Zoriana Grzybowska koncertuje w całej Europie. Podczas recitalu w szkole muzycznej zaprezentuje także grę na bandurze.

Bandura to ukraiński instrument strunowy, popularny szczególnie wśród kozaków, a znany już w średniowieczu. Jej dźwięk jest dobitny, ale delikatny – porównywany do klawesynu. Zoriana Grzybowska gra na bandurze typu lwowskiego, tak zwanej lwiwiance. To instrument towarzyszący przede wszystkim utworom wokalnym, o czym będą mogli przekonać się uczestnicy piątkowego (25.10.) koncertu.

Koncert współfinansowany przez miasto organizuje stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce i Parafia Greckokatolicka pw. św. Jozafata Kuncewicza. To kolejna odsłona projektu „Ukraińska Kultura w Stargardzie 2019”.