Aktualności: Kultura

Poznaj bliżej Mistrza

10 września 2021

Otwarciem wystawy poświęconej życiu i twórczości prof. Marka Jasińskiego rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Soni Spatium. Przez cały weekend w naszym mieście będzie słychać dźwięki utworów wybitnego stargardzianina. Wstęp na wszystkie koncerty i spotkania jest bezpłatny. Wystawę można już oglądać na ekspozytorach w Parku Chrobrego.

– Dziękuję wszystkim, którzy mają swój udział w organizacji tego festiwalu. Ta myśl towarzyszyła nam od dawna, żeby właśnie w Stargardzie, w miejscu urodzenia śp. prof. Marka Jasińskiego, znaleźć metodę na utrwalenie tej wybitnej postaci. Często nie mamy świadomości, że tuż obok nas żyją lub żyli wyjątkowi ludzie. Chcę, by stargardzianie byli dumni, że z naszego miasta pochodzi tak wybitny człowiek. Liczę na to, że dzięki tej wystawie i całemu festiwalowi jeszcze więcej mieszkańców pozna prof. Marka Jasińskiego, a ci, którzy już go znali, uzupełnią wiedzę o kolejne informacje – mówi prezydent Rafał Zając.

Jeszcze dziś (piątek, 10.09.) przed nami kolejne wydarzenie. O 19:30 w kolegiacie rozpocznie się koncert PRELUDIUM – CHORAL MASTERPIECES. Wystąpią artyści z Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej „in terra pax”. W programie znalazły się utwory a capella m.in. prof. Marka Jasińskiego.

W sobotę (11.09.) o 12:00 na grobie kompozytora (cmentarz przy ul. T. Kościuszki) zostaną złożone kwiaty. O 13:00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego (ul. Kazimierza Wielkiego 13) otwarta zostanie kolejna wystawa poświęcona życiu i twórczości profesora. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert chóru dziecięcego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie. O 17:00 również w PSM dr hab. Szymon Godziemba-Trytek – dziekan Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i uczeń M. Jasińskiego rozpocznie swoje wspomnienie o mistrzu. Na zakończenie drugiego festiwalowego dnia o 19:30 w kolegiacie Jola Szczepaniak&Jazz Quartet dadzą koncert INTERLUDIUM – HERE’S TO LIFE.

Niedziela (12.09.) to kolejna okazja do posłuchania muzyki w niezwykłym wnętrzu gotyckiej świątyni. Festiwal Soni Spatium zamknie POSTLUDIUM – GREAT FORMS. W koncercie wystąpią: mezzosopranistka Małgorzata Pańko-Edery, Międzynarodowa Akademia Chóralna „in terra pax”, Chór Akademicki im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Orkiestra Camerata Stargard. Początek w kolegiacie o 16:00.

Zdjęcia: UM w Stargardzie