Aktualności: Sprawy urzędowe

Poznali Stargard z prezydentem

5 marca 2024

Podczas miejskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jedna z licytacji zawsze budzi szczególne zainteresowanie. Jej zwycięzcy mają szansę na poznanie Stargardu z nieco innej strony i zajrzenie w miejsca niedostępne na co dzień. W rolę przewodnika zawsze wciela się prezydent Rafał Zając. W tym roku na taką wycieczkę zdecydowały się panie Justyna i Marta oraz panowie Tomasz i Kacper. Ten pierwszy wylicytował przejażdżkę za rekordową kwotę 4100 zł, która w całości zasiliła WOŚP.

Zwiedzanie rozpoczęło się w Stargardzkim Parku Przemysłowym. Tam goście prezydenta odwiedzili firmę Backer. To największy producent grzałek elektrycznych w Polsce. W naszym mieście działa od 2005 roku, regularnie inwestując i zwiększając produkcję oraz zatrudnienie. Również w SPP, kilka ulic dalej, znajduje się Studio Reklamy Tomasz Łuczak – firma należąca do zwycięzcy licytacji. Tym razem to prezydent miał okazję poznać kolejne lokalne przedsiębiorstwo i dowiedzieć się m.in. jak precyzyjne, ale i czasochłonne są hafty wykonywane na różnego rodzaju materiałach. Poznał także cały zespół Studia Reklamy.

Dalej zwiedzający udali się na spacer śladami historii Stargardu. Zobaczyli od środka Wieżę Ciśnień. Budowla w Parku Chrobrego jest najwyższa w Polsce – ma 65 m wysokości, a w zbiorniku może zmieścić się aż 500 m³ wody. Kolejnym punktem wycieczki były wnętrza niedostępnej na co dzień Bramy Pyrzyckiej. Historyczne ciekawostki opowiedział dr hab. prof. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Równie interesująco było po sąsiedzku – w zmodernizowanej Książnicy Stargardzkiej goście prezydenta obejrzeli nowe wnętrza, porozmawiali z dyrektor Jolantą Aniszewską i odpoczęli przed dalszym zwiedzaniem.

Na trasie nie mogło zabraknąć kolegiaty, w której zakończył się remont stulecia, ale w planach są już kolejne inwestycje – m.in. winda. Tuż obok naszego Pomnika Historii powstaje następne ciekawe miejsce. Na tyłach zabytkowych kamienic przy Rynku Staromiejskim będzie Oficyna – minibrowar z restauracją i pokojami gościnnymi. Zwiedzający mieli również okazję zajrzeć do podziemi Galerii Starówka, gdzie wraz z dr hab. prof. Marcinem Majewskim przenieśli się w czasie do przedwojennego Stargardu.

Intensywna wycieczka po mieście trwała kilka godzin. Wizyty w poszczególnych punktach uzupełniały rozmowy o Stargardzie – zarówno o jego zabytkach, historii, jak i najnowszych inwestycjach, wydarzeniach kulturalnych i planach na przyszłość.

Zdjęcia: UM w Stargardzie