Aktualności: Kultura

„Pro Arte” dla Ryszarda Balonia

9 października 2023

Ten artysta jest doskonale znany stargardzianom. Ryszard Baloń ma na swoim koncie również liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jego dorobek artystyczny doceniło także jury Konkursu o Nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienia są przyznawane za wybitne osiągniecia w dziedzinie kultury.

Ryszard Baloń otrzymał nagrodę „Pro Arte” w uznaniu osiągnięć i cennego dorobku artystycznego i projektowego oraz za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury Pomorza Zachodniego. Członkowie jury docenili również działalność pedagogiczną stargardzianina, który od wielu lat szlifuje talenty młodych ludzi na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury. Ryszard Baloń jest także zdobywcą nagrody prezydenta Stargardu dla artystów i twórców kultury oraz posiadaczem odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką użytkową i artystyczną. Jest członkiem szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Ryszard Baloń to współzałożyciel Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”, a także członek międzynarodowej grupy artystycznej „Kunst Verein – Templin” w Niemczech. Wykonał ponad 260 miniatur i ekslibrisów w technikach wypukłych i wklęsłych. Jego dzieła zdobywają uznanie na międzynarodowych wystawach i konkursach. Także uczniowie Ryszarda Balonia odnoszą sukcesy w swoich dziedzinach.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego