Aktualności: Kultura

Projekt X: podróż w czasie

1 sierpnia 2023

Obserwujący facebookowy profil Muzeum Archeologiczno-Historycznego od jakiegoś czasu mogą uczestniczyć w wirtualnej podróży po stargardzkich ulicach. Nie jest to jednak zwykły spacer. W Projekcie X: Pomiędzy historią a współczesnością spoglądamy na doskonale znane miejsca z perspektywy mieszkańców sprzed 100, a nawet więcej lat.

Każdy kadr to teraźniejszość i przeszłość Stargardu na jednym ujęciu. O ile dzięki relacjom i fotografiom pionierów dobrze kojarzymy zniszczenia po II wojnie światowej, to przedwojenne miasto wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Spacerując po dobrze znanych ulicach, idąc do szkoły lub pracy, mijamy miejsca, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądały zupełnie inaczej. W najnowszym projekcie muzealnicy z MAH przybliżają urokliwe zakątki Stargardu i odpowiadają na jedno z najczęściej zadawanych pytań: „Gdzie to jest/było?”. Podróżując wraz z nimi po mieście, można nie tylko znaleźć odpowiedzi, ale też podzielić się swoimi wspomnieniami.

Dotychczasowe zdjęcia opublikowane w ramach Projektu X można znaleźć poniżej oraz – wraz z opisami – na facebookowym profilu MAH. Warto go obserwować nie tylko z tego powodu. Ciekawostki historyczne, zaproszenia na spotkania i warsztaty, kolejne projekty oraz propozycje dla najmłodszych – jest tam wiele tematów dla mieszkańców naszego miasta i wszystkich, którzy interesują się dziejami Stargardu.

Zdjęcia: FB/MAH