Aktualności: Edukacja

Promieniują wiedzą w SCN

12 stycznia 2023

Jeszcze tylko do czwartku (19.01.) w Stargardzkim Centrum Nauki FILARY można oglądać ciekawą wystawę tematyczną. W ramach standardowego zwiedzania dostępna jest prezentacja o odpadach promieniotwórczych przygotowana przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Można też wziąć udział w dodatkowej prelekcji.

Choć w Polsce nie działa jeszcze żadna elektrownia atomowa, w naszym kraju każdego dnia produkowane są odpady promieniotwórcze. Pochodzą przede wszystkim ze szpitali, z przemysłu oraz z reaktora doświadczalno-produkcyjnego MARIA, który uruchomiono w 1974 r. Od 20 lat takimi substancjami zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. ZUOP przygotował na ten temat wystawę, którą można oglądać w Stargardzie. Wystarczy kupić zwykły bilet na zwiedzanie SCN, żeby zyskać dostęp do dodatkowej wiedzy.

Na zakończenie wystawy w FILARACH odbędzie się prelekcja, którą poprowadzi Aneta Korczyc – dyrektor ZUOP oraz Urszula Kuczyńska – specjalista ds. komunikacji społecznej. Spotkanie odbędzie się w czwartek (19.01.) o 17:00. Żeby wziąć w nim udział, również wystarczy kupić normalny bilet na zwiedzanie SCN – online albo w sklepiku FILARÓW. Prezentacja powinna zainteresować zwłaszcza dorosłych oraz nieco starszą młodzież (od 16 lat).