Aktualności: Sprawy urzędowe

Przygotuj się na Wszystkich Świętych

28 października 2022

Na cmentarzach wzmożony ruch. Już od kilku dni tysiące ludzi odwiedzają  groby swoich bliskich przed corocznym listopadowym świętem. Niektórzy pracami porządkowymi i zakupami kwiatów oraz zniczy zajmą się w ostatniej chwili. Warto pamiętać o udogodnieniach i ciekawych rozwiązaniach, które są dostępne na nekropoliach w Stargardzie.

Na starym i nowym cmentarzu do dyspozycji odwiedzających jest 9 stojaków na konewki i akcesoria sprzątające. Do dyspozycji m.in. miotły, szufelki i grabki. Dzięki temu nie trzeba ich zabierać z domu. Narzędzia cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w okresie 1 listopada, dlatego czasami trzeba poczekać na ich zwrócenie na stojaki.

Proekologicznym rozwiązaniem jest regał na używane znicze. Przed wyrzuceniem kupionych wcześniej osłon warto się zastanowić, czy nie przydadzą się komuś innemu. Niezniszczone, całe i kompletne znicze można ustawiać na półkę, która znajduje się na starym cmentarzu, w pobliżu krzyża. To miejsce warto też odwiedzić przed kupieniem nowych świec. Po wybraniu odpowiednich wystarczy już tylko nabyć wkład i ustawić światełko na grobie bliskiej nam osoby. W ten sposób wspólnie możemy ograniczać liczbę śmieci.

Dla odwiedzających stary cmentarz niedawno zamontowano 12 ławek. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów. Kilkanaście miejsc do odpoczynku znajduje się wzdłuż głównej alei, która została wyremontowana w zeszłym roku.

Wybierając się na cmentarze warto pamiętać o zmianach w organizacji ruchu dla samochodów, o czym piszemy tutaj, a także o bezpłatnych przejazdach autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i specjalnych rozkładach jazdy, które podajemy tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/ZUK w Stargardzie/archiwum