Aktualności: Edukacja

Przyjaciele Dzieci świętują w regionie

24 października 2019

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci obchodzi 100-lecie istnienia. To organizacja, która w całej Polsce działa na rzecz najmłodszych i ich rodzin. Niedawno stargardzcy pracownicy TPD świętowali okrągłą rocznicę funkcjonowania. Teraz odbyła się uroczystość, podczas której podsumowano działalność Towarzystwa w powiecie.

– To piękny jubileusz wyjątkowej organizacji, która już od 100 lat dba o najmłodszych. Dzięki pracy i zaangażowaniu członków TPD dzieci mają szansę na rozwój w najlepszym dla nich środowisku – rodzinie biologicznej. Cieszę się, że w naszym mieście i całym regionie działalność Towarzystwa jest tak widoczna. Dziękuję, że dajecie najmłodszym i ich rodzicom pomoc oraz wsparcie – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W naszym mieście działają trzy placówki prowadzone przez TPD – przy ul. 11 Listopada 22, ul. Traugutta 16/1 i ul. Marii Konopnickiej 1. Ta ostatnia powstała w 2018 r. ze wsparciem miasta i STBS. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci poprowadzi też żłobek na os. Lotnisko, który będzie działał w nowopowstałym budynku mieszkalnym przy ul. Śniadeckiego. TPD prowadzi także przedszkola gminne. W naszym regionie są to placówki w Witkowie, Grzędzicach, Koszewie, Pęzinie, Sownie, Małkocinie i Krąpielu. Na 76 przedszkoli w całej Polsce, 46 znajduje się w województwie zachodniopomorskim – w tym aż 7 na terenie gminy Stargard.

Członkowie TPD oferują wsparcie szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy – dzieciom będącym w trudnej sytuacji życiowej, także chorym i niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Pracownicy oprócz prowadzą socjoterapię, współpracują z rodzicami i opiekunami oraz edukują m.in. z zakresu profilaktyki uzależnień. Najważniejszym celem działania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci jest pomoc biologicznej rodzinie w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Najmłodsi biorący udział w zajęciach organizowanych przez TPD otrzymują też wsparcie w nauce i możliwość spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób – poprzez gry, zabawy i sport. To szansa na rozwój i lepszy start w przyszłość.

Zdjęcia: UM w Stargardzie