Aktualności: Turystyka

PTTK świętuje i zaprasza

14 czerwca 2021

W miesiącu jubileuszu 75-lecia istnienia oddziału w naszym mieście Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego przygotowało atrakcje w ramach Dni Stargardu. W najbliższą niedzielę (20.06.) odbędą się dwie piesze wycieczki po mieście z przewodnikami PTTK. Początek o 10:00 przy Baszcie Morze Czerwone w Parku Chrobrego. Stargardzki oddział był pierwszy na Pomorzu Zachodnim – zaczął działać w 1946 r.

Do wyboru będzie „W kręgu legend Stargardu” – rodzinna wycieczka dla wielbicieli duchów, bajek i zagadek oraz „Stargard miasto nad Iną” – propozycja specjalnie dla zainteresowanych historią potęgi miasta w czasach średniowiecznych i nowożytnych. Nie trzeba się wcześniej zapisywać ani przygotowywać. Jak mówią organizatorzy z PTTK, wystarczy zabrać ze sobą wygodne buty i dobry humor. Spacery potrwają około 2 godzin (10:00-12:00).

Sezon turystyczny trwa – rozpoczął się Rajdem na Wyżynę Ińską, którego historia sięga 1959 r. To najstarszy zlot na Pomorzu Zachodnim. Na ten rok planowane są też kolejne wypady. Najbliższy – we wrześniu – to 12 km wędrówki po Puszczy Bukowej z okazji Światowego Dnia Turystyki. W kalendarzu PTTK jest również październikowy „Złaz na pieczonego ziemniaka” i grudniowy „Rajd ze św. Mikołajem”.

Założycielem i pierwszym prezesem stargardzkiego oddziału PTTK był Eugeniusz Górecki. Organizacja stanęła przed wyzwaniem odbudowy turystyki po II wojnie światowej. W rajdach, spotkaniach i konkursach uczestniczyli – i nadal uczestniczą – osoby w różnym wieku, także dzieci i młodzież. Towarzystwo zajmuje się również przyznawaniem odznak turystyki kwalifikowanej. Dziś stargardzki oddział liczy 65 członków. Jego siedziba znajduje się przy ul. W. Łokietka 3a i jest otwarta w każdą środę od 17:00 do 19:00. W razie pytań można też skontaktować się przez facebookowy profil PTTK.

Zdjęcia: Oddział PTTK w Stargardzie