Aktualności: Turystyka

PWN miło o Stargardzie

16 lipca 2020

PWN Wydawnictwo Szkolne prowadzi na facebookowym profilu cykl #podróżenieoczywiste. Autorzy przedstawiają ciekawe zakątki w całej Polsce. Bohaterem jednego z ostatnich postów jest nasze miasto. Twórcy przypominają, że przed wiekami Stargard był członkiem średniowiecznej Hanzy. Warto wiedzieć, że dziś wspólnie z przeszło 200 miastami Europy tworzy Nową Hanzę.

Przeszło 6 wieków temu europejscy kupcy stworzyli pierwszą Hanzę, czyli związek wspierający handel. Wraz z upływem lat stawali się realną siłą polityczną na kontynencie. W Polsce jest wiele miejsc związanych z tą średniowieczną organizacją. To nie tylko Stargard, ale także m.in. Szczecin, Gdańsk, Elbląg, Kołobrzeg i Słupsk.

Dziś Nowa Hanza wciąż czerpie z tamtej średniowiecznej tradycji. Jej członkowie skupiają się na rozwoju ekonomicznym, ale także – a może przede wszystkim – na turystyce i szerokiej współpracy miast partnerskich. Co roku organizowane są Dni Hanzy. Podczas tego wydarzenia setki wystawców prezentuje najciekawsze miejsca i produkty, a także kulturę swojego regionu. W 2026 r. gospodarzem Dni Hanzy będzie Stargard.

Grafika: FB/PWN Wydawnictwo Szkolne