Aktualności: Sprawy urzędowe

Radni zajrzeli do parków

26 listopada 2019

Najważniejsze inwestycje w obu parkach przemysłowych, wyremontowane drogi, a także ciekawostki związane z mieszkalnictwem – radni Rady Miejskiej wraz z prezydentem i jego zastępcami zobaczyli jak dobrze rozwija się nasze miasto. Interesujące były także wizyty w dwóch fabrykach. Swoją codzienną pracę pokazał Radiometer i Backer OBR.

Trasa rozpoczęła się jednak od innego – nieco bardziej naturalnego – parku. Stargardzkie planty nawet w jesiennej aurze prezentują się znakomicie, zachęcając do spacerów i innej aktywności. Uczestnicy objazdu przekonali się też, jak płynny jest ruch w rejonie nowego ronda u zbiegu ul. Bydgoskiej, M. Skłodowskiej-Curie, Kazimierza Wielkiego i Obwodnicy Staromiejskiej.

Ciekawy był przejazd przez tereny byłego ZNTK, gdzie wciąż z powodzeniem działają firmy związane z branżą kolejową. Następnie uczestnicy udali się do Stargardzkiego Parku Przemysłowego, gdzie bramy swojego zakładu otworzyli pracownicy Backer OBR. Firma jest największym producentem grzałek elektrycznych w Polsce. W naszym mieście działa od 2004 r. i dziś zatrudnia ponad 450 osób, obsługując przeszło 700 klientów z całego świata. Podczas wycieczki po hali produkcyjnej można było zobaczyć najnowocześniejsze technologie, ale nie tylko. Backer OBR produkuje też m.in. rezystory, które w niezmienionej formie są wykorzystywane od 100 lat.

Następnym punktem objazdu był wciąż rozbudowujący się Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii. Przedsiębiorstwa w nim działające czują się w Stargardzie bardzo dobrze – wiele z nich inwestuje, zwiększając produkcję i budując kolejne obiekty. Mimo lekkiej mgły imponująco prezentowała się bryła Centrum Dystrybucyjnego Lidla. W PPNT radni zajrzeli do hal firmy Radiometer. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 600 osób, w planach mając jednak dalsze inwestycje i – co za tym idzie – zwiększenie zatrudnienia. Radiometer tworzy zaawansowane technologicznie rozwiązania wykorzystywane w szeroko pojętej diagnostyce różnych chorób. Na terenie firmy znajduje się hala dystrybucyjna o powierzchni 5000 m2, a także specjalne pomieszczenia dla komponentów wrażliwych, gdzie temperatura sięga nawet 25 stopni poniżej zera.

Łączna liczba miejsc pracy w obu parkach przemysłowych to około 7000. Pracownicy i ich rodziny mogą liczyć w naszym mieście na dobrą ofertę mieszkaniową. Przejeżdżając przez os. Lotnisko, a potem przez os. Pyrzyckie można było zauważyć wiele inwestycji deweloperskich. Radni dowiedzieli się także o planach na kolejne tereny. Ważnym elementem stargardzkiego mieszkalnictwa są też tzw. mieszkania wspomagane dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pod tym względem nasze miasto wyróżnia się na tle innych.

Zdjęcia: UM w Stargardzie