Aktualności: Działania społeczne

Ratusz bez barier

18 lipca 2023

Biletomat z ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami, komfortowe toalety, winda, a teraz automatycznie otwierane drzwi i zlikwidowany próg na wejściu – w Ratuszu cały czas inwestujemy w zwiększenie dostępności. Dzięki temu stargardzianie o różnym stopniu sprawności bez problemu mogą załatwiać swoje sprawy. Już niedługo pojawi się kolejne udogodnienie – filmy w języku migowym i z napisami.

Główne drzwi wejściowe do Ratusza otwierają się automatycznie. Dodatkowo zlikwidowano próg i wykonano spadek w posadzce, co ułatwia poruszanie się osobom korzystającym np. z wózków inwalidzkich. Kolejne drzwi – w przedsionku, tuż za wejściem – również wyposażone są w system automatycznego otwierania. Takie rozwiązanie zastosowano też w drzwiach prowadzących do Urzędu Stanu Cywilnego. Całość kosztowała ponad 240 000 zł.

Inwestycje w likwidowanie barier trwają. Już niedługo do dyspozycji mieszkańców będą filmy w języku migowym i z napisami, które również ułatwią załatwianie swoich spraw w urzędzie. W planach jest również montaż  kompleksowego systemu oznaczeń – m.in. piktogramów, tabliczek, fakturowej nawierzchni, a także przenośnej pętli indukcyjnej. Na zwiększanie dostępności pozyskaliśmy 100 000 zł dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zdjęcia: UM w Stargardzie