Aktualności: Kultura

Remont kolegiaty dzień po dniu

7 maja 2020

Rozpoczęły się prace w jednym z najwspanialszych zabytków Pomorza Zachodniego. Kolegiata NMP będzie jeszcze piękniejsza. Zarówno elewacja, jak i wnętrza zostaną odnowione, wykonana będzie również iluminacja budynku. Wartość inwestycji to ponad 17 000 000 zł. Postępy prac można na bieżąco śledzić na facebookowym profilu Kolegiata Stargard – dziennik remontu stulecia.

Zakres remontu świątyni jest naprawdę szeroki. Inwestycja ma potrwać do 2023 r. Zarówno wokół budynku, jak i w środku kościoła stanęły już rusztowania. Rozpoczęły się też prace badawcze malatur na sklepieniach i filarach. Pobrane zostały próbki farb, które następnie poddane będą ekspertyzie. Dzięki temu konserwatorzy zabytków dowiedzą się, w którym wieku nałożono konkretne kolory i jaka była ich kolejność. Więcej szczegółów można zobaczyć na filmie. Warto regularnie odwiedzać profil Kolegiata Stargard – dziennik remontu stulecia i na bieżąco sprawdzać postępy prac.

Wykonawcą robót w kolegiacie jest spółka Konsart ze Szczecina. Na tę ogromną inwestycję pozyskano ponad 14 500 000 zł z Unii Europejskiej.  Wsparcia finansowego udzielił też Stargard. Miasto przekazało na ten cel niemalże 3 000 000 zł.

Zdjęcia: FB/Kolegiata NMP Królowej Świata