Aktualności: Kultura

Remont książnicy już pewny

4 listopada 2019

Renowacja budynków, doposażenie w nowoczesne urządzenia, a także poszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej – Książnica Stargardzka zmieni swoje oblicze. Miasto zdobyło na remont dofinansowanie z Unii Europejskiej. To prawie 4 000 000 zł wsparcia na funkcjonowanie dotychczasowych działów, jak i stworzenie zupełnie nowej Pracowni Kreatywności.

– Na tę wiadomość czekało wielu stargardzian. Modernizacja książnicy jest jednym z moich istotnych celów. To przecież miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców niemal w każdym wieku. Dofinansowanie, które pozyskaliśmy z moimi współpracownikami, pozwoli zarówno na rozszerzenie działalności placówki, jak i na zwiększenie jej dostępności. Jestem przekonany, że po remoncie bibliotekę będą odwiedzać również ci, którzy do tej pory do niej nie zaglądali. Ta modernizacja podniesie atrakcyjność oferty kulturalno-oświatowej w Stargardzie – mówi prezydent Rafał Zając.

Nad pozyskaniem dofinansowania pracowało wiele osób. – Dziękuję za zaangażowanie w ten projekt Zarządowi Województwa Zachodniopomorskiego na czele z Marszałkiem, a także „naszemu” radnemu sejmiku panu Marcinowi Przepiórze – dodaje prezydent Rafał Zając.

Książnica zostanie wyremontowana. Od strony ul. Mieszka I odtworzymy historyczną linię zabudowy. Poprawi się wygląd i funkcjonalność zarówno zabytkowej kamienicy, jak i nowszego budynku. Ale zewnętrzny wygląd to tylko niewielka część zmian, które czekają książnicę. Biblioteka zostanie doposażona w nowoczesny sprzęt. Powstanie Pracownia Kreatywności, w której mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje. To także miejsce ciekawych spotkań oraz – po prostu – odpoczynku.

Książnica Stargardzka już dawno przestała być miejscem, w którym jedynie wypożycza się książki. Pracownicy prowadzą różne zajęcia, organizują wydarzenia dla mieszkańców w różnym wieku i biorą aktywny udział w miejskich i ogólnopolskich imprezach. Teraz dzięki rewitalizacji budynków będą działać jeszcze lepiej. W planach są aktywności dla seniorów i osób niepełnosprawnych, a także wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych środowisk. Odwiedzający Książnicę mają nie tylko ciekawie spędzić czas, ale także zdobyć motywację do dalszego rozwoju – zgodnie z zainteresowaniami.

Projekt „Książnica Stargardzka – biblioteka zaangażowana społecznie” zakwalifikował się do dofinansowania ze środków unijnych. Rewitalizacja zajęła 7. miejsce na liście 77 pomysłów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8 000 000 zł. Dotacja z UE wynosi niemalże 4 000 000 zł. Remont powinien zakończyć się do 2022 r.

Zdjęcie: UM w Stargardzie