Aktualności: Kultura

(Re)wernisaż w muzeum

30 września 2020

Choć mieszkańcy poznali już kilka ciekawostek z najnowszej wystawy w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, na jej oficjalne otwarcie trzeba było poczekać. Wernisaż „Stargardzkich starożytności 2.0” odbędzie się w czwartek (1.10.) o 17:00 w MAH przy Rynku Staromiejskim 3. Uczestników po wystawie oprowadzi jej autorka – Karolina Bucka.

„Stargardzkie starożytności 2.0” to nawiązanie do przedwojennej ekspozycji. Podobna wystawa była w Stargardzie w 1934 r. Zarówno wtedy, jak i teraz dla zwiedzających przygotowano artefakty sprzed naprawdę wielu wieków. Najstarsze zabytki pochodzą z paleolitu, a ich wiek datowany jest nawet na 9 000 lat przed naszą erą. Na wystawie można również zobaczyć artefakty m.in. z neolitu, wczesnej epoki żelaza i – nieco bardziej współczesnych – czasów imperium rzymskiego.

Ekspozycja jest podzielona chronologicznie. Zaprezentowane zabytki zostały znalezione na terenie powiatu stargardzkiego. To np. przedmioty codziennego użytku, ale także broń i biżuteria. Wystawę „Stargardzkie starożytności 2.0” można oglądać w godzinach otwarcia MAH – od wtorku do piątku oraz w niedzielę 10:00-16:00, a w sobotę 10:00-14:00. Warto pamiętać, że w czwartki wstęp jest bezpłatny. Z kolei posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca w pozostałe dni zapłacą mniej.