Aktualności: Sprawy urzędowe

Rocznica pełna uczuć

21 października 2019

Ponad 70 par z naszego miasta otrzymało pamiątkowe medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Prezydent Rafał Zając wyróżnił tych, którzy są razem od 50 lub więcej lat. Podczas tej pięknej uroczystości jubilatom towarzyszyły licznie zgromadzone rodziny – często wielopokoleniowe.

– To imponująca rocznica, która robi wrażenie ze względu na trwałość małżeństw. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że tak jak człowiek nie rodzi się na próbę, tak też kocha nie na próbę. Jest w tych słowach wielka mądrość, bo tak trwały związek da się zbudować tylko wtedy, kiedy miłość rozumie się jako przyjaźń, lojalność, wierność i wzajemne wsparcie. To nie tylko przeżywanie radosnych chwil, ale też pomoc w trudniejszych momentach – mówi prezydent Rafał Zając.

Prezydent podkreślił również wkład wyróżnionych par w tworzenie społeczności lokalnej naszego miasta. Z ich mądrości i doświadczenia korzystają kolejne pokolenia mieszkańców. – Gratuluję Państwu w imieniu swoim i wszystkich stargardzian. Dziś potrzebujemy punktów odniesienia i autorytetów – to właśnie nasi jubilaci nimi są. Stworzyli rodziny, które budują historię Stargardu. Dziękujemy za to. Życzymy jeszcze wielu lat zdrowia, szczęścia i satysfakcji. Aby każdy kolejny dzień był pełen radości i sił do dalszego działania – mówił prezydent Rafał Zając.

Medalami wyróżniono ponad 70 par. To mieszkańcy Stargardu. Niektórzy przed laty przybyli do naszego miasta z innych części Polski. Podczas uroczystości towarzyszyli im członkowie rodzin. Wśród publiczności można było zauważyć przedstawicieli kilku pokoleń. Były chwile wzruszeń, okazja do złożenia życzeń i dalszego świętowana w rodzinnym gronie. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Vinyl Band. Muzycy w stylizowanych strojach zaprezentowali utwory z dawnych lat, przenosząc jubilatów w czasy młodości.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie są przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jubilaci otrzymują charakterystyczne odznaki w kształcie stylizowanej sześcioramiennej gwiazdy zawieszonej na różowej wstążce. Mogą je otrzymać pary, które są małżeństwem od 50 lub więcej lat.

Zdjęcia: UM w Stargardzie