Aktualności: Turystyka

Rower, rolki – jedź bezpiecznie

6 lipca 2020

Trwają wakacje, a dobra pogoda za oknami zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zarówno najmłodsi, dorośli, jak i najstarsi mieszkańcy naszego miasta chętnie jeżdżą na rowerze. Nie brakuje też amatorów rolek i hulajnóg. Stargardzka Policja przypomina o kilku zasadach, dzięki którym letnie aktywności będą bezpieczne.

Warto wiedzieć, co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia każdego roweru. Jest to: co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym lub migającym, przynajmniej jedno światło tylne czerwone (odblaskowe), jedno światło tylne świecące światłem ciągłym lub migającym, a także sprawny hamulec i dzwonek. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy należy uzupełnić ewentualne braki.

Rowerzyści powinni korzystać przede wszystkim ze tras specjalnie dla nich przeznaczonych. W Stargardzie mają do dyspozycji w sumie ponad 30 km ścieżek. Ostatnio w centrum wyznaczono też pasy ruchu i ustawiono stojaki. Więcej na ten temat tutaj. Trzeba pamiętać, że po takich pasach można poruszać się tylko zgodnie z kierunkiem jazdy samochodów. Nie brakuje również chodników, z których bezpiecznie mogą korzystać zarówno rowerzyści, jak i piesi. Takie miejsca są oznaczone znakiem „Dopuszczony ruch rowerowy”.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego osoby jeżdżące na hulajnogach (również elektrycznych), rolkach i wrotkach traktowane są jako piesi. To oznacza, że mogą swobodnie poruszać się po chodnikach. Muszą jednak zachować szczególną ostrożność – zwłaszcza w miejscach, gdzie ruch jest duży. Rolkarze i miłośnicy hulajnóg nie mogą korzystać ze ścieżek i pasów rowerowych. Są one przeznaczone tylko dla cyklistów.

Niezależnie od ulubionego środka transportu warto pamiętać o zakładaniu elementów odblaskowych. To np. kamizelki, ale także przypinki, breloki i naszywki na ubraniach. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, ścieżek, pasów i chodników. Policjanci zachęcają także – przede wszystkim dzieci i młodzież – do zakładania kasków ochronnych.

Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie