Aktualności: Turystyka

Rowerzyści pojadą bezpiecznie

13 maja 2020

Rower może być świetnym, alternatywnym środkiem komunikacji. W Stargardzie jesteśmy w trakcie łączenia istniejących dróg dla jednośladów z ulicami, przez które trudno było nimi przejechać. Ze względów technicznych nie wszędzie można wybudować tradycyjną ścieżkę rowerową. Tam, gdzie nie jest to możliwe, przejazd zostanie wyznaczony z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i ruchu drogowego. To dobre uzupełnienie istniejących już w sumie ponad 30 km ścieżek.

Dzięki temu łatwiej będzie wybrać się na dwóch kołach do pracy, szkoły, do znajomych albo na zakupy. Pojawią się też kolejne stojaki dla jednośladów. – Tworzymy warunki do tego, aby stargardzianie przemieszczając się, chętniej wybierali rower. Ten projekt wytyczania tras dla cyklistów w mieście to dobre rozwiązanie w miejscach, w których jest zbyt mało przestrzeni, żeby równolegle poprowadzić ścieżkę. W efekcie przejazd rowerem przez centrum będzie bezpieczniejszy – mówi prezydent Rafał Zając.

Cykliści dojadą do różnych miejsc w Stargardzie, ale dotrą też chociażby do dróg wybudowanych dla nich już wcześniej na wylotach z miasta. Nowe trasy dla rowerów realizujemy w kilku różnych lokalizacjach jednocześnie.

Na ul. Wojska Polskiego, ul. S. Wyszyńskiego, ul. Szczecińskiej, ul. Warszawskiej i ul. Śląskiej rowerzyści bezpiecznie będą mogli poruszać się po chodniku. Pojawią się tam znaki „Droga dla pieszych” z tabliczką „Dopuszczony ruch rowerowy”.

Na ul. Wojska Polskiego pojadą chodnikiem po stronie szpitala. Na ul. S. Wyszyńskiego rowerzyści skorzystają z chodnika po stronie banku PKO, w ciągu ul. Warszawskiej z chodnika po stronie sklepu meblowego, a na ul. Śląskiej – po stronie szkoły. Na ul. Szczecińskiej – odcinek od placu Zgody do ronda Saperów Stargardzkich – przejazd będzie chodnikami po obu stronach jezdni.

Na ul. J. Piłsudskiego – na odcinku od skrzyżowania z ul. M. Konopnickiej do placu Wolności – po stronie „Tesco” i „NETTO” – na jezdni wymalowany zostanie 1,5 m pas ruchu dla rowerzystów. Całość uzupełnią odpowiednie znaki. Na wysokości „Centrum 2000” skośne miejsca parkingowe będą zamienione na równoległe. Dla rowerzystów w ciągu pasa drogowego ustawione zostaną również stojaki rowerowe. Na ul. Bogusława IV – po obu stronach jezdni wymalowany na jezdni będzie 1,5 m pas ruchu dla cyklistów. Pojawią się też odpowiednie znaki.

Część z tych rozwiązań jest tymczasowa. Takim przykładem może być ul. S. Wyszyńskiego, na której po kompleksowej przebudowie powstanie samodzielna ścieżka rowerowa.

Wszystkie prace – przy sprzyjającej pogodzie – powinny potrwać do końca maja.

Poniżej publikujemy mapę tras rowerowych w Stargardzie.

Zdjęcie i mapa: UM w Stargardzie