Aktualności: Sprawy urzędowe

Rozmawiali o niezależności

22 września 2021

W 1981 r. w Stargardzie wydawana była gazeta związkowa „Niezależność”. O publikacji, o trudnych realiach tamtych czasów i o szacunku dla wywalczonej przed laty wolności rozmawiali jej twórcy. Debacie „Od Niezależności do NIEzależności” przysłuchiwała się młodzież ze stargardzkich szkół. Dla młodych ludzi była to żywa lekcja historii.

– W latach 80. w naszym kraju narodziła się nadzieja. Polacy trwali przy wartościach przekazanych przez rodziców i przodków, a jednocześnie część z nas postanowiła działać. Te aktywności były zróżnicowane. Powstawały m.in. wydawnictwa – jedno z nich stało się pretekstem tego spotkania. Wciąż nie wszyscy młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że antysystemowe działania były nielegalne i groziły za nie surowe kary – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

O swoich doświadczeniach i pracy w redakcji „Niezależności” opowiedzieli Jadwiga Kałuska-Siwuda, Józef Stachowiak i Tomasz Zieliński. Wszyscy rozmówcy tworzyli gazetę, a Jadwiga Kałuska-Siwuda i Józef Stachowiak zredagowali zarówno pierwszy numer, jak i „Biuletyn MKS Stargard” – wydanie strajkowe z marca 1981 r. Debatę poprowadziła Jolanta Aniszewska, zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Piotr Mync odniósł się również do teraźniejszości – Wiele lat uczyliśmy się demokracji. Wywalczona wolność sprzyja również podziałom – także wśród ówczesnych działaczy, którzy teraz często stoją po przeciwnych stronach. Pamiętajmy jednak, że nie byłoby tych różnic, gdyby nie wolność. Powinniśmy ją doceniać i jednocześnie wiedzieć, co znalazło się u jej źródła – dodaje Piotr Mync.

Zdjęcia: UM w Stargardzie