Aktualności: Kultura

Różnorodność, która łączy

10 września 2020

Fotografowie z naszego miasta wzięli udział w ciekawym projekcie. W ramach Młodej Hanzy pokazali stargardzkie detale. Prace piątki stargardzian zostaną zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców w przyszłym roku podczas 41. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Rydze. Warto zapoznać się z nimi już teraz.

Młoda Hanza to organizacja zrzeszająca osoby w wieku 15-26 lat. Działa w ramach Międzynarodowego Związku Hanzy. Jego członkiem jest również Stargard. Projekt „Różnorodność, która łączy” ma na celu współpracę młodych ludzi z miast członkowskich. Poprzez fotografię pokazują elementy wspólne dla różnych miejscowości. To np. ratusze, targowiska, charakterystyczne budynki i inne ważne miejsca.

Efekty prac nad projektem będzie można obejrzeć na wystawie podczas przyszłorocznego zjazdu Hanzy. Wzięło w nim udział pięcioro członków pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury: Miłosz Chojnacki, Antoni Domaradzki, Wiktoria Gruca, Daniel Leżuch oraz Marek Tepliński. Ich prace można zobaczyć poniżej.

Nowa Hanza to związek miast partnerskich, który przejął tradycję średniowiecznej organizacji. Przeszło 600 lat temu europejscy kupcy stworzyli pierwszy związek wspierający handel. Wraz z upływem lat stawali się realną siłą polityczną na kontynencie. Dziś Nowa Hanza wciąż czerpie z tamtej średniowiecznej tradycji – jej członkowie skupiają się na szerokiej współpracy miast partnerskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń są organizowane co roku Dni Hanzy. Ich gospodarzem w 2026 r. będzie Stargard.

Projekt fotograficzny „Różnorodność, która łączy” jest projektem Jugendkunstschule Bleiwäsche e.V. Współorganizatorami są LKD NRW e.V. (Krajowe Stowarzyszenie Pedagogiki Kultury / Młodzieżowe Szkoły Artystyczne NRW e.V.) i LKJ NRW e.V. (Krajowe Stowarzyszenie Współpracy Młodzieży z Kulturą NRW e.V.). Projekt jest wspierany przez Ministerstwo ds. Dzieci, Rodziny, Uchodźców i Integracji kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii.

Antoni Domaradzki

Daniel Leżuch

Miłosz Chojnacki

Wiktoria Gruca

Marek Tepliński