Aktualności: Działania społeczne

Różowy rekord ustanowiony

16 października 2019

Stargardzianie po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca. Rynek Staromiejski zapełnił się mieszkańcami, a każdy z nich miał na sobie różową wstążkę. W ten sposób okazali wsparcie osobom zmagającym się z chorobą nowotworową, a także – przy okazji – ustanowili rekord Polski. Według oficjalnych danych ustanowiły go 944 osoby.

– Profilaktyka nowotworowa, zachęcanie do diagnostyki są nie do przecenienia. Przekonują nas o tym od lat stargardzkie Amazonki ze Stowarzyszenia „Stokrotka”. Stargardzianie pokazali, że doskonale to rozumieją i zachęcają innych do ograniczania ryzyka i skutków zachorowań. Dziękuję, że było nas tak dużo na Rynku Staromiejskim. Ten rekord to dowód na to, że wsparcie i chęć niesienia pomocy są dosłownie na wyciągnięcie ręki – mówi prezydent Rafał Zając.

Wydarzenie rozpoczęło obchody Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia. W tym roku jednym z pomysłów było ustanowienie rekordu Polski w liczbie osób z różową wstążką. Akcja – oczywiście oprócz zdobycia certyfikatu z Biura Rekordów – miała na celu przede wszystkim promocję profilaktyki nowotworowej i okazanie wsparcia osobom chorym. Pomysłodawcą wyzwania było Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka”.

Kolejna odsłona XV Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia już w środę (16.10.). W Domu Kultury Kolejarza (ul. Szczecińska 17) pojawią się stoiska profilaktyki i promocji zdrowia. Będzie można je zwiedzać od 10:00 do 17:00. Wstęp jest wolny. Uczestnicy skosztują m.in. zdrowej żywności, spróbują masażu limfatycznego i zmierzą poziom cukru oraz ciśnienie. Porad udzielać będą doświadczeni fizjoterapeuci.

Organizatorzy zaplanowali też dodatkowe atrakcje. O 12:00 uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 zaprezentują zasady udzielania pierwszej pomocy. O 14:00 odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED. Godzina 16:00 to początek wykładu „Woda – źródło życia i zdrowia”, który przygotowało Stowarzyszenie Edukacja – Zdrowie – Aktywność. Z kolei na 16:30 zaplanowano pokaz Tai-Chi pod kierunkiem instruktorki Agnieszki Kłaczkowskiej.

Zdjęcia: Tadeusz Surma