Aktualności: Sprawy urzędowe

Rozwiązania kłującego problemu

23 kwietnia 2021

Wiele osób na co dzień używa w domach igieł – np. przyjmując zastrzyki lub mierząc poziom cukru we krwi. Nie wszyscy jednak wiedzą, co należy zrobić ze zużytymi igłami i strzykawkami. Zgodnie z najnowszymi przepisami przed wyrzuceniem trzeba je zabezpieczyć i przynieść do apteki. Zarząd Usług Komunalnych rusza z akcją, która to ułatwi.

Strzykawki, igły (również te służące do szycia i szpilki) oraz leki nie mogą trafić do zwykłych śmietników. To duże zagrożenie dla innych – zarówno dla pracowników zajmujących się odpadami komunalnymi, jak i dla środowiska naturalnego. Zarząd Usług Komunalnych od lat umożliwia stargardzianom bezpłatne oddawanie przeterminowanych lekarstw do aptek. Teraz trzeba też zanosić tam zużyte igły i strzykawki. Powinny jednak zostać odpowiednio zabezpieczone.

ZUK przygotował specjalne małe pojemniki, które mieszkańcy mogą dostać za darmo w aptekach w całym Stargardzie. Powinny do nich trafić zużyte igły i strzykawki, które używane są w domach. Takie odpady można też zabezpieczyć w inny sposób – np. wrzucić do plastikowej butelki ze szczelnym zamknięciem. Warto taką butelkę dodatkowo opisać hasłem IGŁY. Potem taki pojemnik trzeba przynieść do apteki albo EKOPUNKTU (Punkt Zbierania Odpadów Niebezpiecznych, ul. Bogusława IV 15).

Igieł i strzykawek – nawet odpowiednio zabezpieczonych – nie wolno mieszać z innymi odpadami, a także z przeterminowanymi lekami.

Po przyjściu do apteki należy zapytać farmaceutę o możliwość zostawienia igieł. Te powinny trafić do specjalnych pojemników, które mają charakterystyczny czerwony kolor i są odpowiednio opisane. Można je zobaczyć na zdjęciach.

Zdjęcia: ZUK