Aktualności: Sprawy urzędowe

Rozwijamy e-usługi

8 października 2021

Prawie 1 400 000 zł dostanie nasze miasto w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Środki pozwolą rozszerzać zakres spraw, które stargardzianie mogą załatwiać bez wychodzenia z domu. Dodatkowo będziemy też inwestować w kolejne zabezpieczenia danych mieszkańców przed wciąż pojawiającymi się nowymi metodami działania cyberprzestępców.

– Obserwujemy regularny wzrost liczby zagadnień urzędowych, które mieszkańcy realizują online. Widzimy też, że do tych narzędzi przekonują się także osoby do tej pory niechętne do załatwiania spraw przez internet. Co ważne, rośnie również grupa seniorów odnajdujących się w sieci. Dla tych wszystkich mieszkańców będziemy wprowadzać kolejne rozwiązania dające bezpieczny dostęp do urzędu z domowego komputera albo smartfona w dowolnym miejscu – mówi prezydent Rafał Zając.

Program „Cyfrowa Gmina” ma wspierać poziom cyfryzacji w samorządach. Na spotkaniu w Stargardzie czeki na ten cel dostali przedstawiciele kilkudziesięciu miast i gmin z zachodniopomorskiego. – Te środki można wydać na sprzęt, oprogramowanie i szkolenia oraz inne zakupy niezbędne do tego, żeby e-infrastruktura w urzędach działała doskonale. Gminy będą także inwestowały w audyty w zakresie cyberbezpieczeństwa. W ten sposób wypracowane zostaną rozwiązania pozwalające unikać takich zagrożeń w przyszłości. Jak wiadomo obecnie to już nie tylko włamania na strony internetowe, ale także do systemów finansowo-księgowych i na rachunki bankowe – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W Stargardzie mamy już zaplanowane projekty, których efektem będzie podniesienie bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki tym działaniom dane  mieszkańców przechowywane w sieci zyskają dodatkowe poziomy zabezpieczeń i ochrony. W skali całego kraju na takie inwestycje do 2477 gmin może trafić nawet miliard złotych.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/Maciej Dura-Pomarański