Aktualności: Sprawy urzędowe

Ruszyły szczepienia w SCK

5 maja 2021

Ponad 300 osób tylko pierwszego dnia dostanie swoją dawkę szczepionki w Punkcie Szczepień Powszechnych, który został otwarty w Stargardzkim Centrum Kultury. O jego uruchomienie zabiegał prezydent Rafał Zając. Chciał, by mieszkańcy mieli łatwiejszy dostęp do profilaktyki. Stargardzianie od teraz mogą się zaszczepić bez konieczności długiego oczekiwania w kolejce do przychodni. Nie muszą już też jechać do Szczecina lub innych miejscowości. Cały czas działa rejestracja do punktu w SCK.

– Kiedy tylko pojawiła się możliwość zorganizowania w Stargardzie Punktu Szczepień Powszechnych, nie wahaliśmy się ani przez chwilę. Zależy nam, żeby dostęp do szczepionek dla stargardzian i mieszkańców całego powiatu był jak największy i jak najłatwiejszy. Mam nadzieję, że z kolejnymi dniami i tygodniami liczba podawanych dawek w SCK będzie rosła – mówi prezydent Rafał Zając.

Do Stargardu na inaugurację działalności PSzP przyjechał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Zapowiedział, że poza AstraZenecą w przyszłości w SCK dostępne mają być też inne rodzaje szczepionek. – Program szczepień wyraźnie przyśpiesza, czego dowodem jest punkt otwierany w Stargardzie. Dziękuję prezydentowi i staroście, że podjęli takie wyzwanie. To jedno z pierwszych 27 miejsc współtworzonych właśnie przez samorządy na terenie województwa zachodniopomorskiego. Będziemy robić wszystko, żeby jak najwięcej szczepionek docierało na Pomorze Zachodnie. W tym momencie ograniczają nas dostawy kolejnych dawek – mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Punkt w Stargardzie powstał we współpracy wojewody zachodniopomorskiego, prezydenta Stargardu i starosty stargardzkiego. – Dziękuję panu wojewodzie, który zwrócił uwagę na to, że nasze miasto jest ważnym punktem dla całego powiatu – przede wszystkim ze względu na łatwość dojazdu. Dziękuję również panu posłowi Michałowi Jachowi, pani dyrektor Monice Kieliszak oraz pani staroście Iwonie Wiśniewskiej. Podziękowania kieruję też do wszystkich, którzy przyczynili się do uruchomienia tego punktu – pracowników i dyrekcji naszego szpitala, SCK, Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, a także Straży Pożarnej i żołnierzy 2. batalionu saperów – mówi prezydent Rafał Zając.

Punkt jest prowadzony przez stargardzki szpital. Aby zapisać się na szczepienie trzeba:

  • zadzwonić na bezpłatną infolinię – tel. 989 lub pod nr 880 333 333 (całodobowo, 7 dni w tygodniu) – i jako wybrane przez siebie miejsce wskazać Punkt Szczepień Powszechnych – Stargardzkie Centrum Kultury (Ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 105, Stargard),
  • wysłać SMS o treści SzczepimySie pod nr 664 908 556 lub 880 333 333,
  • zadzwonić bezpośrednio do PSzP – tel. 667 627 600 lub 667 627 598 (od poniedziałku do piątku, 8:00-15:00).

Po zapisaniu się i uzyskaniu terminu oraz godziny szczepienia warto jeszcze w domu wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Jest on dostępny w załączniku poniżej. Można go też dostać – w wersji papierowej – w SCK, Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i Rynek Staromiejski 1) oraz w Starostwie Powiatowym (ul. Skarbowa 1). Wypełnienie kwestionariusza w domu skraca czas pobytu w punkcie i usprawnia załatwienie formalności.

W dniu szczepienia trzeba:

  • odżywiać się dokładnie tak samo jak na co dzień,
  • przyjmować te same lekarstwa,
  • „na górę” ubrać to, co pozwoli łatwo i szybko odsłonić ramię.

Koniecznie należy zabrać:

  • dowód osobisty,
  • swoją dokumentację medyczną,
  • listę zażywanych leków,
  • okulary (jeśli są potrzebne).

Na szczepienie trzeba przyjść punktualnie. Najlepiej maksymalnie 15 minut przed wyznaczoną godziną. Nie należy zajmować kolejki wcześniej, bo dezorganizuje to pracę punktu, ale też zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem bezpośrednio przed szczepieniem.

Jeśli ktoś nie może przyjść na ustalony termin, powinien jak najszybciej zadzwonić bezpośrednio do PSzP – tel. 667 627 600 lub 667 627 598. Warto pamiętać, że złe samopoczucie lub lekkie objawy infekcji nie zawsze są przeciwwskazaniem do szczepienia. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz.

Punkt w Stargardzie jest zorganizowany tak, aby każdy pacjent mógł po szczepieniu odczekać około kwadrans. W tym czasie będzie obserwowany przez profesjonalnie przygotowaną kadrę. Na ewentualne pytania i wątpliwości odpowiedzi zostaną udzielone na etapie kwalifikacji do szczepienia.

Bezpłatne miejsca parkingowe dla osób szczepiących się zostały wyznaczone na dawnej pętli autobusowej przy pl. Wolności (przed głównym wejściem do SCK). Aby dostać się do punktu, trzeba wejść do budynku od strony ul. Wojska Polskiego – naprzeciwko sądu. PSzP jest pozbawiony barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Zdjęcia: Paweł Bieg

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem

MPK zawiezie na szczepienie

Stargardzianie z niepełnosprawnościami, mający problemy z samodzielnym poruszaniem się mogą skorzystać z bezpłatnego transportu na szczepienie przeciwko koronawirusowi. MPK zapewnia dowóz w systemie „od drzwi do drzwi”. Z takiego przejazdu skorzystają również opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Aby zamówić transport, najlepiej zadzwonić na całodobową infolinię 91 573 13 82 lub pod nr 607 890 017, 508 111 521. Zgłaszając się, trzeba podać kilka informacji – imię i nazwisko, telefon kontaktowy, swój adres, a także datę, miejsce i godzinę szczepienia. Przed skorzystaniem z przejazdu należy pokazać kierowcy dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności. Dodatkowo osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą liczyć na pomoc opiekuna w dotarciu do pojazdu.

Bezpłatny transport obejmuje punkty szczepień na terenie Stargardu – również Punkt Szczepień Powszechnych w SCK. Z busa MPK mogą skorzystać stargardzianie, którzy posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (kod R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami. Taki transport jest również przeznaczony dla osób mających inne, niemożliwe do pokonania trudności z dotarciem do punktu szczepień.