Aktualności: Sprawy urzędowe

Są pieniądze na wymianę pieców

25 czerwca 2020

Już niedługo z naszego miasta zniknie kolejnych 200 pieców. Ich właściciele mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 7 500 zł. Trwa nabór zgłoszeń do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Dzięki wymianie starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie, poprawi się jakość powietrza w całym Stargardzie.

Wnioski są przyjmowane od 15.06. (poniedziałek). Projekt trwa aż do 2023 r. lub do wyczerpania środków. Termin realizacji może także ulec zmianie w związku z epidemią koronawirusa. Na mieszkańców Stargardu czeka 200 grantów – każdy o wartości 7 500 zł. Pieniądze powinny być przeznaczone na likwidację pieców na paliwo stałe. Będzie można je wymienić na bardziej ekologiczne – zasilane paliwem stałym o niskiej emisyjności. Udział w programie to także możliwość otrzymania dofinansowania na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Inną opcją może być zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego oraz opartego na odnawialnych źródłach energii.

Dofinansowanie ma pokryć koszty likwidacji pieca opalanego paliwem stałym,  np. zakup nowego pieca i jego montaż. Aby otrzymać grant, nie można rozpocząć inwestycji przed zgłoszeniem do programu i podpisaniem umowy. Kolejny warunek to określenie efektywności energetycznej budynku lub lokalu mieszkalnego – na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej, nie więcej niż EPH+W 150 kWh/m2 rocznie. Dodatkowo nieruchomość musi znajdować się w Stargardzie, a wnioski przyjmowane są tylko od osób fizycznych. Szczegółowe zasady udziału w ZPA są w regulaminie w załączniku poniżej. Pytania można zadawać mailowo: k.witczuk@um.stargard.pl, ochrona@um.stargard.pl oraz telefonicznie: 91 578 38 44, 91 578 40 15.

Niezbędne dokumenty są do pobrania poniżej. Znajdują się też w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, ul. S. Czarnieckiego 17. Wypełniony formularz wraz z załącznikami należy dostarczyć do BOK – osobiście lub pocztą.

Zdjęcie: pexels.com

Zachodniopomorski Program Antysmogowy – regulamin

Wniosek o przyznanie grantu

Rozliczenie umowy o przyznanie grantu

Zachodniopomorski Program Antysmogowy – informacje