Aktualności: Sprawy urzędowe

Saperzy świętują

19 kwietnia 2024

Co roku w kwietniu obchodzimy tzw. Dzień Sapera. Pod tą nazwą kryje się święto wszystkich żołnierzy wojsk inżynieryjnych. W Stargardzie podczas Dnia Sapera zawsze dużo się dzieje. Nasi żołnierze tradycyjnie świętują wraz z zaproszonymi gośćmi. To okazja do zobaczenia sprzętu wojskowego, defilady, a także wzięcia udziału w uroczystej zbiórce. Każdego roku wręczane są również awanse, nagrody i pamiątkowe odznaki.

Warto wiedzieć, że na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki znajduje się kwatera saperów. Spoczywają tam w większości żołnierze, którzy zginęli, rozminowując Stargard w 1945 r., ale także dwie sanitariuszki. Właśnie na odnowionej kwaterze rozpoczęły się tegoroczne obchody Dnia Sapera w naszym mieście. Po apelu pamięci dalsze świętowanie przeniosło się do Czerwonych Koszar. Tam tradycyjnie – pomimo niesprzyjającej pogody – odbyła się zbiórka, defilada i pokaz sprzętu wojskowego. Wręczone zostały także nagrody. Tegoroczne Święto Wojsk Inżynieryjnych było również okazją do przekazania obowiązków nowemu dowódcy – podpułkownikowi Mariuszowi Sołtysowi, który zastąpił na tym stanowisku podpułkownika Artura Tarnowskiego.

– Szacunek, uznanie i wdzięczność – na wszystko to zasługują Żołnierze z @2. Stargardzki Batalion Saperów. Ich ciągła obecność – od ponad pół wieku – w naszym mieście jest niezwykle ważna. Żołnierze, życzymy dopisującego zdrowia i satysfakcji z służby. Dziękujemy, że zwiększacie poczucie naszego bezpieczeństwa – mówi prezydent Rafał Zając.

W Stargardzie od ponad 50 lat stacjonuje 2 Stargardzki Batalion Saperów, który podlega 12 Dywizji Zmechanizowanej. W czasie pokoju do ich zadań należy m.in. wspieranie ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych. Nasi żołnierze angażują się również w akcje charytatywne. Od wielu lat przy 2 batalionie działa Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi „Saper”. W corocznych obchodach Święta Wojsk Inżynieryjnych zawsze uczestniczą również rodziny żołnierzy, ich znajomi oraz najmłodsi stargardzianie. Na dzieciach ze przedszkoli i szkół podstawowych największe wrażenie zwykle robią wojskowe pojazdy. Młodzi ludzie chętnie uczestniczą także w konkursach i zabawach – oczywiście w saperów.

Zdjęcia: UM w Stargardzie