Strona głównaWpisyInneSeniorze – bądź ostrożny!

Aktualności: Sprawy urzędowe

Seniorze – bądź ostrożny!

15 czerwca 2022

Stargardzka Policja ostrzega: nie każdy, kto puka do mieszkania, ma uczciwe zamiary. 92-letnia mieszkanka Stargardu wpuściła do mieszkania mężczyznę, który chciał sprawdzić, czy z wanny odpływa woda. Przy okazji poprosił o rozmienienie pieniędzy. Niestety, w ten sposób stargardzianka straciła 1200 złotych.

Policja apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. – Nie wpuszczajmy nieznajomych. Tylko w taki sposób możemy ustrzec się przed takimi sytuacjami, jak ta, która spotkała 92-letnią mieszkankę Stargardu. Bądźmy czujni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Nie obawiajmy się powiadomić Policji o zagrożeniu  – mówi Krzysztof Wojsznarowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji.

Oszuści dostają się do mieszkań pod różnymi pretekstami. Kiedy znajdą się w środku jedna osoba odwraca uwagę właściciela, a druga szuka wartościowych przedmiotów lub gotówki. Wychodzą i znikają natychmiast po kradzieży. – Apelujemy o zachowanie ostrożności w kontaktach z obcymi, szczególnie namawiającymi nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem albo synem znajomego. Trzeba kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich potrzebujących wsparcia finansowego lub inne osoby zapewniające o chęci ochrony naszych oszczędności – dodaje K. Wojsznarowicz.

Zdarzają się także oszustwa „na policjanta”. Warto jednak pamiętać, że funkcjonariusze nigdy nie żądają pieniędzy. Nie proszą również przez telefon o udział w policyjnych działaniach i nie wtajemniczają w szczegóły operacyjnych akcji. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Zdjęcie: pexels.com