Aktualności: Działania społeczne

Seniorzy zaopiekowani

28 czerwca 2024

Prawie 12 000 godzin bezpłatnych usług opiekuńczych dostaną potrzebujący stargardzianie. Do tego kolejne opaski bezpieczeństwa, poradnictwo specjalistyczne, wsparcie psychologa i zupełna nowość – teleopieka. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej szykuje się do realizacji nowego programu. Na „Bezpiecznego Seniora w Stargardzie” MOPS pozyskał ponad  1 600 000 zł dofinansowania z funduszy unijnych.

W ramach nowego projektu kilkudziesięciu stargardzian otrzyma szeroką, darmową pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Skorzystają z niej osoby niesamodzielne, które mają co najmniej 65 lat i do tej pory nie miały możliwości skorzystania z takiej formy pomocy. Seniorzy dostaną profesjonalną opiekę w miejscu swojego zamieszkania. Asystenci pomogą na co dzień, ale także umożliwią podopiecznym uczestnictwo np. w wydarzeniach kulturalnych. Ze wsparcia będą mogli skorzystać również opiekunowie seniorów, którzy zyskają czas na załatwienie ważnych spraw i zadbanie o własne zdrowie.

Pomoc asystentów świetnie uzupełnią nowoczesne technologie. Kolejni stargardzianie dostaną opaski bezpieczeństwa. Urządzenia przez całą dobę monitorują stan zdrowia użytkowników i przekazują zgłoszenia alarmowe np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca. Będzie też nowość – teleopieka. Kilkudziesięciu seniorów otrzyma czujniki SMART DOM, które ostrzegą przed ulatniającym się gazem, czadem lub w przypadku pożaru.

Zdobyte dofinansowanie pozwoli trafić ze wsparciem do kolejnych potrzebujących stargardzian. Realizacja projektu powinna rozpocząć się we wrześniu. Szczegóły dotyczące naboru będzie można znaleźć na stronie internetowej MOPS.

Zdjęcie: MOPS/archiwum